Dan narodnog jedinstva u osnovnoj školi. Scenarij. Sat razrednika „Dan narodnog jedinstva“ Otvoreni sat posvećen Danu narodnog jedinstva

Sat razrednika"Dan nacionalno jedinstvo"

Cilj:

    formirati osjećaj građanstva i domoljublja;

    formirati odgovornost za sudbinu domovine;

    dati opću ideju o povijesti praznika i događajima povezanim s 1612.;

    proširiti horizonte učenika;

    razvijati sposobnost zaključivanja i generaliziranja;

    promicati razvoj sposobnosti sudjelovanja u dijalogu i obrane vlastitog stajališta;

    njegovati interes za proučavanje povijesti svoje zemlje, osjećaj ponosa i poštovanja prema braniteljima države.

Oprema: računalo, projektor, platno, računalna prezentacija.

Tijek sata razrednika

I. Org. trenutak

Počinjemo iznova
hodati kroz povijest.
Pokušajte sve razumjeti
Saznajte više o svojoj zemlji.

II. Uvodna riječ učitelji.

Slajdovi 1-5

Gledaju se dijapozitivi, učitelj napamet čita pjesmu S. Vasiljeva.

Rusija je kao riječ iz pjesme.
Mlado lišće breze.
Uokolo su šume, polja i rijeke.
Prostranost, ruska duša.
Volim te Rusijo moja,
Za jasnu svjetlost tvojih očiju,
Za um, za sveta djela,
Za glas čist kao potok,
Volim te, razumijem svim srcem
Stepe su ispunjene tajanstvenom tugom.
Volim sve što se zove
Jednom širokom riječju - Rus'.

Učitelj. – O čemu govori ova pjesma? (o domovini)

Kako ste se osjećali zbog ove pjesme?

(Osjećaj trijumfa i ponosa za svoju domovinu - Rusiju, za njen moćni i slavni narod.)

Vrlo je važno da svi poznaju povijest svoje domovine. Povijest je sjećanje naroda o tome tko smo, gdje su nam korijeni, koji je naš put? Najvažnije je u proučavanju povijesne prošlosti svoje domovine naučiti je voljeti. A ruske ljude karakterizira ljubav prema rodna zemlja gdje su rođeni i odrasli. Od pamtivijeka se ta ljubav očituje u njihovoj spremnosti da, ne štedeći svoje živote, brane svoju domovinu od neprijatelja.

Naše velika domovina ima slavnu, događajima bogatu herojsku povijest. Stoljećima se narod naše zemlje borio s brojnim, snažnim i okrutnim neprijateljima kako bi obranio slobodu i neovisnost svoje domovine.

Slajd 6

Zvoni zvono i učiteljica čita pjesmu:

DAN NACIONALNOG JEDINSTVA

S poviješću nema raspravljanja
Živjeti s poviješću
Ona ujedinjuje
Za podvig i za rad
Jedna država
Kad su ljudi složni
Kad velika moć
Krene naprijed.
On pobjeđuje neprijatelja
Ujedinjeni u borbi,
I Rus' oslobađa
I žrtvuje se.
Za slavu tih heroja
Živimo jednom sudbinom
Danas je Dan jedinstva
Slavimo s vama!

Učitelj.

Dan narodnog jedinstva.

Slajdovi 7-8

Domovina i jedinstvo... Reci mi kako razumiješ ove riječi? (odgovor)

Što mislite, na što nas poziva praznik Dan narodnog jedinstva?

(Ka jedinstvu Rusa. Uostalom, u jedinstvu, u jedinstvu naroda, leži snaga Rusije.

- Ali kako ti i ja sve to znamo?

Tako je, iz povijesti! Rusija je mnogo puta testirana i više puta je proživjela vremena kaosa, neprijateljstva i anarhije. Kad je zemlja oslabila, na nju su nasrnuli susjedi, žureći da ugrabe veći i deblji komad. No, uvijek se mogu naći najvjerojatnije isprike za pljačku i pljačku. Ova vremena nazivali smo smutnim, a i krvavim. Nutarnje i vanjske oluje potresale su zemlju do temelja, tako da su se mijenjali ne samo vladari, nego i sami oblici vladanja. Ali zemlja se uvijek iznova dizala iz pepela. Nakon svake tragedije samo je jačala, izazivajući zavist neprijatelja.

Slajd 9 -10

Vratimo se sada 400 godina unatrag na početak 17. stoljeća, kada su u Rusiji započele velike nevolje. Tako se zvalo alarmantno vrijeme propadanja usjeva, gladi, nemira i ustanaka. Iskoristivši to, trupe poljskih i švedskih kraljeva napale su ruske zemlje. Uskoro su Poljaci bili u Moskvi. Smrtna opasnost nadvila se nad državom. Poljske trupe spalile su rusku državu, uništile je, ubile ljude. Naokolo su se čuli uzdasi i plač.

Tada je strpljenju naroda došao kraj. Ruski narod odlučio se ujediniti kao jedan kako bi protjerao neprijatelje iz svoje domovine.

Slajd 11 - 14

Ogromno mnoštvo ispunilo je Katedralni trg u Nižnjem Novgorodu. Narod dugo nije odlazio, kao da je nešto čekao. Ovdje se izabrani glavar građana popeo na praznu bačvu. Poglavnik Kuzma Minin.

braćo! “Nećemo požaliti ni zbog čega!” rekao je poglavar.

Dat ćemo sve što imamo za spas naše Domovine.

Izvukavši iz njedara novčanik nabijen novcem, smjesta ga je prosuo u kantu koja je stajala pokraj njega. Svi ljudi s trga počeli su ovdje bacati novac i nakit. Stanovnici su počeli rušiti sve što su imali, sve što su nakupili tijekom života. A tko nije imao ništa, sam je skinuo bakreni križ i dao ga za opću stvar. Trebalo je imati mnogo novca da se skupi velika i jaka vojska, naoruža i prehrani vojnici.

Slajd 15 -16

Ubrzo se okupila velika sila. Počeli su razmišljati koga da pozovu za vođe. Odlučili smo se za princa Dmitrija Mihajloviča Požarskog. Požarski je bio sposoban, inteligentan vojskovođa, pošten i pošten čovjek. Princ je pristao voditi trupe, ali pod uvjetom da Minin brine o gospodarstvu milicije i njezinoj riznici.

Slajd 17

Prema legendi, Sergije Radonješki blagoslovio je princa Dmitrija Požarskog da upravlja vojskom i maršira protiv neprijatelja.

Slajd 18

Čudesna slika poslana je iz Kazana miliciji koju je predvodio princ Požarski. Sveta Majko Božja. Znajući da je nesreća dopuštena grijesima, cijeli narod i milicija naložili su sebi trodnevni post i molitveno se obratili Gospodu i Njegovoj Prečistoj Majci za nebesku pomoć. I molitva je bila uslišana.

Proslava, 4. studenoga, Presvete Bogorodice, u čast Njene ikone, nazvane "Kazan", ustanovljena je na današnji dan u znak zahvalnosti za izbavljenje Moskve i cijele Rusije od invazije Poljaka 1612. godine.

Vojska predvođena Dmitrijem Požarskim kretala se prema Moskvi i usput rasla skokovima i granicama. Ljudi su hrlili odasvud.

Cijela je ruska zemlja ustala protiv osvajača i izdajnika. Počele su bitke za Moskvu. Pokazalo se da je princ Pozharsky talentiran zapovjednik. A Kozma Minin, ne štedeći život, borio se pod zidinama prijestolnice kao običan ratnik.

Slajd 19

Požarski je opsjedao Moskvu dva mjeseca. Ubrzo su se Poljaci predali, Požarski je trijumfalno ušao u grad.

4. studenoga (22. listopada po starom stilu) 1612. godine Neprijateljska vojska predala se na milost i nemilost pobjednicima, milicija predvođena Mininom i Požarskim zauzela je Kitay-Gorod. Moskva je oslobođena.

Slajd 20

Ovo su pravi heroji. Uspjeli su ujediniti ljude oko ideje služenja domovini.

Slajd 21 - 22

Kad je došlo vrijeme mira, novi je car velikodušno nagradio Minina i Požarskog. Ali najbolja nagrada bila je ljudska memorija. Nije uzalud njihov brončani spomenik na Crvenom trgu - u samom srcu Rusije s natpisom: "Građaninu Mininu i princu Požarskom, zahvalna Rusija."

I takav je spomenik podignut u Nižnjem Novgorodu.

Slajd 23

U spomen na oslobođenje Moskve od Poljaka u Moskvi je novcem D. Požarskog sagrađena Kazanska katedrala u čast Kazanske ikone Majke Božje.

Uvježbani učenik čita pjesmu

Otišao u povijest godine
Mijenjali su se kraljevi i narodi,
Ali vremena su mučna, nevolja
Rus' nikada neće zaboraviti!

Redak je ispisan pobjedom,
I stih veliča heroje prošlosti,
Pobijedio je narod odmetnutih neprijatelja,
Dobio slobodu zauvijek!

I Rus' se digao s koljena
U rukama s ikonom prije bitke,
Blagoslovljen molitvom
Uz zvuk nadolazećih promjena.

Sela, mjesta, gradovi
Uz naklon ruskom narodu
Danas slavimo slobodu
I Dan jedinstva zauvijek!

III. Rezimirajući razgovor.

Učitelj:

Kakva je katastrofa zadesila Rusiju tih godina? (odgovor)

Tko je pozvao ruski narod da se ujedini u obrani svoje domovine? (odgovor)

Tko je krenuo ruska vojska? (odgovor)

Recite mi ljudi, znate li kako su se Rusi zahvalili milicionerima herojima? (odgovor)

Može li se reći da narod strastveno voli svoju domovinu? Koje riječi i djela to pokazuju? (odgovor)

Kako ste zamislili sliku Kuzme Minjina? (odgovor)

Donesite zaključak o karakternim osobinama Minina i Požarskog odabirom pravih riječi.

Pisanje na ploču

Smiren, uravnotežen, odlučan, hrabar, požrtvovan, snažan, odgovoran, nesebično privržen Domovini i zaljubljenik u nju, nesebičan, hrabar, uporan, autoritativan, požrtvovan, sposoban inspirirati ljude i voditi ih.

Slajd 24 -25

Blagdan DAN NACIONALNOG JEDINSTVA odaje se dubokom poštovanju onih značajnih stranica nacionalne povijesti kada su domoljublje i građanstvo pomogli našem narodu da se ujedini i zaštiti zemlju od osvajača. Prevladajte vremena bezvlašća i ojačajte rusku državu.

4. studenoga- dan je spašavanje Rusije od najveće opasnosti koja joj je ikada prijetila;

IV. Kreativni projekt

Učitelj:

Koje drugo ime ima ovaj praznik?

Na ovaj dan pomažemo unesrećenima i potrebitima, odnosno bavimo se dobročinstvom. A to znači kakve stvari radimo? (odgovor)

Koje se ime može dati ovom danu? ( Dan dobrih djela.)

A što svatko od vas može učiniti za one kojima je potrebna pomoć i podrška?

1. “Čist grad” (čišćenje prostora dječji vrtić, poboljšanje obeliska, spomenika).

2. “Pomozimo djeci” (prikupljanje dječjih knjiga i igračaka za djecu u sirotištu).

3. “Požurite činiti dobra djela” (pomoć starijima, invalidima, braniteljima, bolesnima, usamljenima).

Slajd 26

Na kraju, uhvatimo se za ruke i svi zajedno izgovorimo pjesmu:

Glavna stvar je zajedno!
Glavna stvar je biti prijateljski nastrojen!
Glavno da ti srce gori u grudima!
Ne treba nam ravnodušnost!
Otjerajte ljutnju i ogorčenost!

Zapamtite ovaj osjećaj zajedništva i zadržite ga za cijeli život. Budite dostojni svojih slavnih predaka. svaka ti cast!

Čitanje napamet pjesme Natalije Maidanik.

SAVJEST

Na Dan jedinstva bit ćemo blizu,
Bit ćemo zajedno zauvijek
Sve nacionalnosti Rusije
U dalekim selima i gradovima!

Živite, radite, gradite zajedno,
Sijati žito, odgajati djecu,
Stvarajte, volite i raspravljajte,
Čuvati mir ljudi

Da poštujemo naše pretke, da se sjećamo njihovih djela,
Izbjegavajte ratove i sukobe,
Da ispuniš svoj život srećom,
Spavati pod mirnim nebom!

Učitelj: Hvala svima na komunikaciji.


Metodička izrada lekcije za učenike osnovne škole.
Autor: Elizarova Maria Alekseevna, učiteljica osnovne škole, gradska državna obrazovna ustanova Srednja škola Galkinskaya, Rusija, regija Sverdlovsk, okrug Kamyshlovsky, selo Galkinskoye, 2016.
Ocjena: 1-4
Tema: “Dan narodnog jedinstva”.
Oblik nastave: Putna lekcija
Cilj: Kroz razgovor o problemskim temama razvijati znanja učenika o povijesti praznika Dana narodnog jedinstva.
Zadaci:
Formirajte opću ideju o događajima povezanim s 1612.;
razvijati sposobnost analize povijesne činjenice, usporediti, izvući zaključke; razvijati vještine samokontrole;
njegovati osjećaj ponosa za domovinu kroz primjer podviga i požrtvovnosti velikih građana Rusije Minina i Požarskog.
Planirani rezultat:
Osobni: pokazuju ljubav i poštovanje prema domovini, razumiju ulogu kohezije i jedinstva u ljudskom životu.
Metapredmet: učenici demonstriraju osobne vještine učenja (samoodlučuju o temi sata, evaluiraju sadržaj koji uče; provode samovrjednovanje); regulacijski UUD (samoregulacija, kao sposobnost mobilizacije snage i energije, voljnog napora; učenici ostvaruju samokontrolu.); komunikativan UUD (izražavaju svoje stajalište, jasno i potpuno obrazlažu svoje misli, znaju raditi u timu); kognitivni UUD (formulirati cilj, analizirati, usporediti predložene informacije, pretraživati ​​i birati informacije, formulirati problem)
Predmet: pokazati znanje o povijesti praznika Dana nacionalnog jedinstva, razumjeti značenje zajedništva u ljudskom životu.
Plan lekcije:
Organizacijski trenutak 2 minute
Motivacijsko-ciljani stadij. Zaustavite "Cilju". 5 minuta
Glavna pozornica. Učenje novog gradiva. Stop "Tolkovaya". 5 minuta
Fizička minuta. 3 minute
Nastavite učiti novi materijal. Stop "Povijesni". 10 minuta
Učvršćivanje stečenog znanja. Zaustavite "Znalce" 5 minuta.
Zaustavite "Pisaći stroj" 5 minuta
Sažimajući. 5 minuta
Oprema: računalo, projektor, platno, prezentacija “Dan narodnog jedinstva”.
Napredak lekcije:
Org. Trenutak
(slajd 1)
Učiteljica čita pjesmu.
S poviješću se ne svađaju, S poviješću žive, Ona se ujedinjuje za junaštvo i za rad, Jedna država, Kad je narod složan, Kad velikom snagom ide, On dušmana pobjeđuje, Ujedinjen u boju, I Rus'. oslobađa, I žrtvuje se za slavu tih junaka, Mi živimo jednom sudbinom, Danas je Dan jedinstva, slavimo s tobom!
Motivacijsko-ciljani stadij
– Jako je važno da svatko od nas poznaje povijest svoje domovine. Naša velika domovina ima slavnu, događajima bogatu i herojsku povijest. Stoljećima se narod naše zemlje borio s brojnim, snažnim i okrutnim neprijateljima kako bi obranio slobodu i neovisnost svoje domovine.
(slajd 2)
- Danas ćemo putovati vremeplovom u prošlost. Ali da bismo se vratili u sadašnje vrijeme, morat ćemo obići sva stajališta našeg automobila.
- Na putu? (DA)
- Zatvorimo oči, udobno se smjestimo i brojimo 10 čarobnih sekundi u prošlost: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2.1... Evo, stigli smo.
(slajd 3)
1) Zaustavite "Target".
- Prva stanica je “Target”. Na njemu trebamo odrediti svrhu našeg dolaska ovamo.
(slajd 3: klik mišem)
- Pogledajte, pojavio se natpis na vremeplovu. pročitaj. (Dan narodnog jedinstva).
- Što je ovo? Možda kakav praznik?
- Formulirajte temu i svrhu naše aktivnosti? (Tema: Praznik Dana narodnog jedinstva. Svrha: saznati povijest praznika, značenje riječi "jedinstvo") - Bravo, idemo dalje...
3. Glavna pozornica. Učenje novog gradiva.
2) Zaustavite "Tolkovaya".
(slajd 4)
- Sljedeća postaja “Tolkovaya”. Moramo znati značenje riječi jedinstvo.
- Što je jedinstvo? (mišljenja djece)
- Gdje možemo saznati značenje ove riječi? (U rječniku objašnjenja).
- Pogledajmo u rječniku objašnjenja.
1. Zajedništvo, potpuna sličnost. jedinstvo pogleda.
2. Integritet, kohezija. jedinstvo. nacije,
3. Kontinuitet, međusobna povezanost. jedinstvo teorije i prakse.
(slajd 5)
- Što mislite, poziva li nas onda praznik Dan narodnog jedinstva? (Prema jedinstvu Rusa. Uostalom, u jedinstvu, u jedinstvu naroda, Rusija je jaka.) - Recite mi, jesu li ljudi jedinstveni u naše vrijeme? Jesu li svi prijateljski raspoloženi?
- Nažalost ne. Sada postoje sukobi i ratovi u svijetu: Ukrajina, SAD, Francuska, Sirija, kao primjer. Sve je to zbog neslaganja, nepoštivanja i borbe za moć. Što treba učiniti da se izbjegnu sukobi i ratovi? (Dječje mišljenje).
- Tako je, treba se poštovati, biti prijateljski nastrojen, znati naći kompromis i uvijek ostati Čovjek.
- Bravo, idemo dalje putovati...
4. Fizička minuta.
(slajd 6)
- Ali ne možemo dalje. Auto nam je na izmaku. Napunimo ga. Skačimo, trčimo, plješćemo, lupkamo. Auto nam je napunjen, idemo dalje...
(slijed 7)
5. Nastavak proučavanja novog gradiva. Razgovor o povijesti praznika.
3) Stop “Povijesni”.
(slajd 8)
- Ispred nas je stanica “Povijesna”. Ovdje ćete pažljivo poslušati povijest nastanka praznika, jer sljedeća postaja su "Poznavatelji", gdje ćemo morati odgovoriti na pitanja.
- Ova stanica je tako mračna i turobna. Što se ovdje dogodilo? (Dječje mišljenje). Hajdemo saznati.
- Sada smo u 1612. godini, u to vrijeme su počele velike nevolje u Rusiji.
- Reci mi koliko godina unazad smo se vratili, ako je sada 2016.? Hoćemo li brojati? Tako je, prije 404 godine (slajd 9).
- Kakvo je ovo vrijeme – Smutnje? Tako se zvalo burno vrijeme ne uroda, gladi, nemira i ustanaka. Iskoristivši to, trupe poljskih i švedskih kraljeva napale su ruske zemlje. Uskoro su Poljaci bili u Moskvi, glavnom gradu naše domovine. Smrtna prijetnja nadvija se nad državu. Poljske trupe su spalile rusku državu, opustošile je, ubile ljude. Tada su se čuli uzdasi i jecaji naših ljudi. Ruski narod odlučio se ujediniti u jedinstvenu cjelinu kako bi protjerao protivnike iz svoje domovine (Slide 10).
4. studenog narodna milicija - oružane snage zemlje, predvođena nižnjenovgorodskim vojvodom - vojskovođom - Kozmom Minjinom i knezom Dmitrijem Požarskim, uspješno je izvršila juriš (napad) na Kitay-Gorod - četvrti Moskve unutar Kitay-Goroda. tvrđavski zid, prisiljavajući zapovjedništvo poljske vojske da potpiše trenutnu predaju, tj. odbije nadolazeću borbu, prizna poraz.
(slajd 11)
Dmitrij Požarski je prvi ušao u oslobođeni grad sa svetom ikonom Kazanske Majke Božje u rukama.
(slajd 12)
Ona je, kako su sveto vjerovali u Rusiji, pomogla u obrani Moskovske države od poljske invazije.
(slajd 13)
U čast dana Kazanske ikone Majke Božje i slavne pobjede ruske vojske nad poljskim osvajačima, ruski predsjednik V. Putin 2005. godine potpisao je dekret kojim se u Rusiji uspostavlja novi državni praznik 4. studenog, Nacionalno jedinstvo. Dan.
(slajd 14)
Godine 2005. Nižnji Novgorod postao je središte proslave. Tamo je otkriven spomenik Kuzmi Minjinu i Dmitriju Požarskom.
(slajd 15: gledanje ulomka iz filma)
Godine 2007. Vladimir Khotineko, ruski filmski redatelj, snimio je povijesni film "1612", koji prikazuje život i sudbinu događaja Smutnog vremena - vremena nemira, nemira, nemira.
(slajd 16)
Na današnji dan, 4. studenog, u Velikoj dvorani Kremlja uvijek se održava svečani vladin prijem na kojem se dodjeljuju nagrade ljudima koji su dali veliki doprinos razvoju i prosperitetu Rusije.
(slajd 17)
Sada u Rusiji Dan narodnog jedinstva postaje sve popularniji. Uostalom, ponos na svoju domovinu, na njenu prošlost i sadašnjost, i vjera u njenu sretnu budućnost ono je što uvijek spaja ljude i čini ih jednim narodom.
Pogledaj oko sebe, sve je svjetlije i svježije. Nastavljamo naše putovanje.
6. Učvršćivanje stečenog znanja
- Provjerimo koliko ste pažljivo slušali.
(slajd 18)
4) Zaustavite "stručnjake".
Koje su godine počele velike nevolje? (1612)
Koji su ljudi bili u neprijateljstvu s ruskim narodom? (Poljaci)
Predvođeni kojim guvernerima je ruski narod jurišao na Kinesku četvrt? (Kozma Minin i knez Dmitrij Požarski)
S kojom je ikonom Dmitrij Požarski ušao u oslobođeni grad? (ikona Kazanske Majke Božje)
Koje je godine predsjednik Ruske Federacije V.V. potpisao dekret o uspostavljanju praznika Dana narodnog jedinstva u Rusiji? (2005)
U kojem je gradu 2005. godine otkriven spomenik Kuzmi Minjinu i Dmitriju Požarskom? (Nižnji Novgorod)
Kako se zove film ruskog redatelja posvećen događajima iz Smutnog vremena? (1612)
U čast ovog događaja obilježava se 400 godina obilježavanja Dana narodnog jedinstva, i to mnogo puta različite zemlje pokušali su zauzeti Rusiju, ali nisu uspjeli, svi su ljudi ustali u obranu svoje zemlje.
(slajd 19)
5) Zaustavite "Pisaći stroj".
Uskoro ćemo se morati vratiti u naše vrijeme, ali imamo još jednu postaju, “Pisaći stroj”.
Učitelj daje pisma svakom djetetu. Slova čine izraz "Ujedinjeni i ujedinjeni, naš narod je nepobjediv." Tada se fraza mora izgovoriti što je brže moguće, pri čemu svatko izgovara svoje slovo, au intervalima između riječi svatko plješće rukama.
- Gledajte, samo zajedničkim snagama, kad smo se ujedinili i okupili, uspjeli smo proći ovu stanicu. Bravo! Što znači izraz koji ste rekli? (Dječje mišljenje).
- Ni pod kojim uvjetima ne smijemo zaboraviti da je naša snaga u našem jedinstvu, u našoj koheziji. Uopće nije važno koje prezime taj ili onaj nosi, koje je nacionalnosti, važno je da se svi odnosimo jedni prema drugima s poštovanjem, jer samo zajedno možemo više nego sami.
7. Završetak aktivnosti.
Odraz.
- Prošli smo sve stanice, izvršili sve zadatke. Vrijeme je da se vratimo u naše vrijeme. Zatvorimo oči, uhvatimo se za ruke i brojimo 10 čarobnih sekundi naprijed: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.
(slajd 20)
– Evo nas opet u 2016. godini. Sažmimo. Koji cilj smo si postavili?
- Mislite li da smo postigli cilj?
(slajd 21)
- Kakav zaključak možemo izvući? Kakvu ulogu imaju kohezija i jedinstvo u ljudskom životu?
-Nadam se da ćete se sada poštovati, slušati i pomagati.
(slajd 22)
– Naša je zemlja višenacionalna, u Rusiji živi više od 180 nacionalnosti i svaka ima svoje običaje, bajke i pjesme. Ali svi imamo jednu veliku, ujedinjenu domovinu Rusiju!

Otvoreni sat posvećen najmlađem državnom prazniku u Rusiji - Danu narodnog jedinstva, održan je u subotu, 25. listopada, usred srednje škole 63 (ulica Kraulya, 82 "a").

Počasni gosti edukativne lekcije bili su rektor Instituta za međunarodne odnose, član Javne komore Jekaterinburga Oleg Skvortsov.

Lekciju je vodio nastavnik povijesti Viktor Yakushev. U pristupačnom obliku pomoću video prezentacije školarci su se upoznali s događajima s početka 17. stoljeća i krajem Smutnog vremena u Rusiji.

Srednjoškolci su govorili o strašnim iskušenjima koja su zadesila narod i o spasonosnoj snazi ​​koju su predstavljali heroji milicajci. Izvadci iz poruke jednog od momaka: “Sva ta strašna iskušenja koja su zadesila narod dovela su do potrebe da se ujedine i zajednički protjeraju strane osvajače iz države. U ovom trenutku, kada se činilo da nema od koga očekivati ​​spas, u Nižnjem Novgorodu počelo je formiranje Druge narodne milicije. Inicijativa za njegovo stvaranje potekla je od starješine zemstva Kuzme Minina. Upravo se on obratio stanovnicima Nižnjeg Novgoroda s pozivom da žrtvuju svoju imovinu za spas domovine. Sam Kuzma Minin dao je primjer. Međutim, miliciji u nastajanju nisu bili potrebni samo novac i hrana, već i vođa s ozbiljnim borbenim iskustvom. Vojno vodstvo milicije u nastajanju ponuđeno je knezu Dmitriju Požarskom.”

Učenici su naglasili da je zahvaljujući vojnicima narodne milicije na čelu s Kuzmom Minjinom i Dmitrijem Požarskim okončano vrijeme nevolja u Rusiji. “U srpnju 1612. milicija Minina i Požarskog krenula je u oslobađanje Moskve uz zakletvu: “Umrijet ćemo za Svetu Rusiju”. Milicija se hrabro borila. Sva srca i duše našega naroda stopila su se u ovim riječima. Ali ishod bitke nije bio jasan. Minin je došao u pomoć, bacivši 300 vojnika na neprijatelja sa stražnje strane, u samu guštu Poljaka. Ovaj manevar razdvojio je protivnike i uspjeli smo izvojevati prvu pobjedu nad poljskim osvajačima. 24. kolovoza 1612. dijelovi poljskog garnizona još uvijek su sjedili unutar zidina Kremlja. Milicija je dva mjeseca vodila tešku opsadu tvrđave. 22. listopada, stari stil - 4. studenog, novi stil, Kremlj je oslobođen, Poljaci su pobjegli iz Moskve. Ruska država nije smjela umrijeti”, s posebnim su ponosom govorili učenici koji su sudjelovali na otvorenom satu.

Povijesni događaji s početka 17. stoljeća postali su temelj za uspostavu 2005. godine novog praznika - Dana nacionalnog jedinstva, koji je počast sjećanju i poštovanju predaka koji su branili neovisnost zemlje.

Tijekom otvorene lekcije dečki su čitali pjesme na temu nadolazećeg praznika, a također su odgovorili na, možda, najvažnije pitanje: što je pomoglo ruskim vojnicima da osvoje mnoge bitke? Hrabrost, odvažnost, jaka vjera, zajedništvo, samouvjereno su odgovorili školarci.

Otvoreni sat završio je nastupom kreativne skupine „Paleta zdravlja“.

Vrijedno je napomenuti da nastavno osoblje škole br. 63 posvećuje posebnu pažnju domoljubni odgoj djece. Konkretno, u obrazovna ustanova Postoji muzej vojne slave, a uoči Dana branitelja domovine istaknuta djeca dobivaju značku "Školski patriot".

Povezani materijali

Alexander Jacob: 10 tisuća ljudi sudjelovalo je u svečanim događajima 4. studenog 5. studenog 2014. 14:17
Sergej Tušin sudjelovao je u ceremoniji podizanja i postavljanja križa na kupolu crkve Zaštitnice Jekaterinburga 4. studenog 2014. 16:10
“U jedinstvu je snaga Rusije”: svečani koncert posvećen 4. studenog održan je u Jekaterinburgu 4. studenog 2014. 15:11
Dan nacionalnog jedinstva: javnost Jekaterinburga slavi praznik 195. Orovajske pješačke pukovnije 4. studenog 2014. 15:01
Ekaterinburški studenti izrazili podršku ruskoj državnosti 4. studenog 2014. 13:17
Alexander Myakonkikh o Danu nacionalnog jedinstva: ovaj praznik svake godine postaje sve popularniji 3. studenog 2014. 11:45
Elvira Goncharenko o Danu nacionalnog jedinstva: praznik bi trebao ujediniti sve 2. studenog 2014. 12:34
U noći 4. studenog muzeji Ekaterinburga otvaraju svoja vrata 31. listopada 2014. 18:40
Gdje i kako proslaviti Dan narodnog jedinstva u Jekaterinburgu?
31. listopada 2014. 15:55
Alexander Yakob čestitao je građanima Dan nacionalnog jedinstva 31. listopada 2014. 08:00
Ekaterinburški muslimani aktivno će sudjelovati u obilježavanju Dana narodnog jedinstva 30. listopada 2014. 19:44

Svetlana Uchaikina o Danu nacionalnog jedinstva: 4. studenog je potreban praznik i dobro je da postoji! 30. listopada 2014. 19:13 Bilješka s objašnjenjem Sveruska lekcija,

posvećena Danu

nacionalnog jedinstva, teži sljedećim ciljevima: - njegovanje osjećaja građanske odgovornosti, domoljublja, ponosa i uključenosti u povijest zemlje; - poticanje osjećaja dužnosti prema domovini i poštivanje ruskih državnih praznika; - upoznavanje učenika s poviješću praznika „Dan narodnog jedinstva“. Ciljevi: - upoznati učenike s povijesnim korijenima praznika posvećenog Danu narodnog jedinstva; - Promicati moralno i domoljubno obrazovanje na primjerima heroja Narodne milicije 1611. - 1612. Usaditi djeci radost što smo rođeni i živimo u Rusiji, želju da postanu nasljednici slavnih tradicija ruske povijesti;

Oprema: računalo, projektor, platno, računalna prezentacija.

Počinjemo iznova

hodati kroz povijest.

Pokušajte sve razumjeti

Saznajte više o svojoj zemlji.

Tijek sata razrednika

I. Org. trenutak

Gledaju se dijapozitivi, učitelj napamet čita pjesmu S. Vasiljeva.

Rusija je kao riječ iz pjesme.

Mlado lišće breze.

Uokolo su šume, polja i rijeke.

Prostranost, ruska duša.

Volim te Rusijo moja,

Za jasnu svjetlost tvojih očiju,

Volim te, razumijem svim srcem

Stepe su ispunjene tajanstvenom tugom.

Volim sve što se zove

Jednom širokom riječju - Rus'.

II. Učiteljev uvodni govor.

Kako ste se osjećali zbog ove pjesme?

Slajdovi 1-5

Učitelj. – O čemu govori ova pjesma? (o domovini)

(Osjećaj trijumfa i ponosa za svoju domovinu - Rusiju, za njen moćni i slavni narod.)

Vrlo je važno da svi poznaju povijest svoje domovine. Povijest je sjećanje naroda o tome tko smo, gdje su nam korijeni, koji je naš put? Najvažnije je u proučavanju povijesne prošlosti svoje domovine naučiti je voljeti. A ruske ljude karakterizira ljubav prema rodnoj zemlji, gdje su rođeni i odrasli. Od pamtivijeka se ta ljubav očituje u njihovoj spremnosti da, ne štedeći svoje živote, brane svoju domovinu od neprijatelja.

DAN NACIONALNOG JEDINSTVA

Naša velika domovina ima slavnu, događajima bogatu i herojsku povijest. Stoljećima se narod naše zemlje borio s brojnim, snažnim i okrutnim neprijateljima kako bi obranio slobodu i neovisnost svoje domovine.

Živjeti s poviješću

Ona ujedinjuje

Za podvig i za rad

Jedna država

Kad su ljudi složni

Kad velika moć

Krene naprijed.

On pobjeđuje neprijatelja

Ujedinjeni u borbi,

I Rus' oslobađa

I žrtvuje se.

Za slavu tih heroja

Živimo jednom sudbinom

Danas je Dan jedinstva

Slavimo s vama!

Dan narodnog jedinstva.

Zvoni zvono i učiteljica čita pjesmu: S poviješću nema raspravljanja Ljudi, znate li s kojim

U 17. stoljeću, prije 4 stoljeća, u Rusiji je počelo vrijeme nevolja. Umro je car Ivan Grozni. Najstariji sin nije mogao vladati, a najmlađi, Dmitrij, umro je pod misterioznim okolnostima dok se igrao s nožem. Bez kralja, kao i bez vlasnika kuće, odmah je počeo kaos. I kako narod kaže: kad dođe nevolja, otvori kapiju. Odmah 2 godine zaredom bile su mršave godine i počela je glad. Mnogi su željeli preuzeti rusko prijestolje u ovim teškim godinama za sve. Pa čak su i stranci, Poljaci i Šveđani, na prevaru htjeli postaviti lažne kraljeve na prijestolje. Tako su se zvali: Lažni Dmitrij-I i Lažni Dmitrij-II. U Rusiji su počele pljačke i pljačke, ali red nije imao tko uspostaviti. Tako je naša zemlja bankrotirala, a Poljaci su je zarobili. Lažni Dmitrij I. vladao je cijelu godinu, ali nije uspio prevariti ruski narod; bio je razotkriven i ubijen. Ali red u zemlji nikada nije uspostavljen, zbog čega nije bilo jedinstva u zemlji. Ubrzo se pojavio još jedan varalica, Lažni Dmitrij II. I ljudi nisu znali što učiniti i kome vjerovati. Neprijatelji su nastavili otimati ruske zemlje, uništavati zemlju i ponižavati narod.

Ali uvijek, kada je Domovina u opasnosti, herojski ljudi su tu da je spase.

Trgovac Kozma Minin i guverner Dmitrij Požarski okupili su narodnu miliciju. Časni Irinarh Zatvornik Borisoglebski blagoslovio je Minjina i Požarskog za svetu stvar protjerivanja osvajača. Narodna milicija morala je ići dug put do Moskve; Svatko je pomagao kako je mogao i mogao i ušao u redove milicije.

Moskva je oslobođena od osvajača 1612. Pobijedili smo neprijatelja jer smo bili zajedno, jer smo branili svoju domovinu i nismo je htjeli izgubiti.

Pobijedili smo zahvaljujući zagovoru ikone Kazanske Majke Božje.

Rusija je izabrala novog cara Alekseja Mihajloviča Romanova. I mir i spokoj su došli u zemlju. A herojima osloboditeljima Minjinu i Požarskom podignut je spomenik novcem prikupljenim od naroda.

Povijest Rusije nas uči: odvojeno, sami, ne možemo učiniti ono što se može učiniti zajedno.

To se događa u životu: jedna osoba posadi drvo, a svi zajedno posade vrt; jedna osoba će imati samo vremena da postavi ciglu, ali za one koji su zajedno krenuli u posao, kuća je već spremna!

Prijateljstvo spaja ljude i narode. Zajedno žive sretno.

Ne smijemo zaboraviti lekcije iz povijesti: Rusija je jaka samo kad je ujedinjena!

Zato naša zemlja ima tako važan praznik - Dan nacionalnog jedinstva.

1. Domovina i jedinstvo... Tako duboko značenje krije se u ovom blagdanu.

Rusija je mnogo puta testirana i više puta je proživjela vremena kaosa, neprijateljstva i anarhije. Kad je zemlja oslabila, susjedi su je napali, pokušavajući osvojiti zemlje i porobiti naš narod. Ova vremena nazivali smo smutnim, a i krvavim. Ali zemlja se uvijek iznova dizala iz pepela. Nakon svake tragedije samo je jačala, izazivajući zavist neprijatelja.

2. Praznik posvećen Danu narodnog jedinstva. Ovo nije samo praznik protjerivanja osvajača koji nose nama tuđe vrijednosti, to je praznik prijateljstva i ujedinjenja, praznik ljubavi i sloge, vjere da je Bog u istini, a ne u sili. Zapamtite slogan pobjednika: držite se zajedno, volite i pomažite jedni drugima, budite sposobni iskreno oprostiti počinitelju.

Ustanimo svi, uhvatimo se za ruke i zajedno izgovorimo ovu pjesmu:

Glavna stvar je zajedno!

Glavna stvar je biti prijateljski nastrojen!

Ne treba nam ravnodušnost!

Otjerajte ljutnju i ogorčenost!

A sada ćemo zajedno pjevati pjesmu o dobroti i prijateljstvu.

sl. M. Plyatskovsky

glazba E. Ptičkina

Tanke niti omotane oko zemlje:

Niti paralela i zelene rijeke,

Svaki čovjek treba vjerovati u prijateljstvo,

Učini čudo - pruži ruku,

Svaka osoba treba vjerovati u prijateljstvo.

Riječju zagrijati, pogledom pomilovati,

Iz smiješna šalaČak se i snijeg topi

Stranac, sumoran čovjek će se nasmiješiti,

Tako je divno biti s tobom,

Nepoznata, sumorna osoba će se nasmiješiti.

Nismo uzalud sanjali o čarobnom čudu,

Neka svemoćno doba kruži planetom,

Učini čudo - pusti ga da izađe među ljude,

Neka izađe, neka čovjek izađe u javnost.

Zapamtite, momci, ovaj osjećaj jedinstva i zadržite ga za cijeli život. Budite dostojni svojih slavnih predaka.

Slajdovi 7-8

Domovina i jedinstvo... Reci mi kako razumiješ ove riječi? (odgovor)

Što mislite, na što nas poziva praznik Dan narodnog jedinstva?

(Ka jedinstvu Rusa. Uostalom, u jedinstvu, u jedinstvu naroda, leži snaga Rusije.

Ali kako ti i ja sve to znamo?

Tako je, iz povijesti! Rusija je mnogo puta testirana i više puta je proživjela vremena kaosa, neprijateljstva i anarhije. Kad je zemlja oslabila, na nju su nasrnuli susjedi, žureći da ugrabe veći i deblji komad. No, uvijek se mogu naći najvjerojatnije isprike za pljačku i pljačku. Ova vremena nazivali smo smutnim, a i krvavim. Nutarnje i vanjske oluje potresale su zemlju do temelja, tako da su se mijenjali ne samo vladari, nego i sami oblici vladanja. Ali zemlja se uvijek iznova dizala iz pepela. Nakon svake tragedije samo je jačala, izazivajući zavist neprijatelja.

Slajd 9 -10

Vratimo se sada 400 godina unatrag na početak 17. stoljeća, kada su u Rusiji započele velike nevolje. Tako se zvalo alarmantno vrijeme propadanja usjeva, gladi, nemira i ustanaka. Iskoristivši to, trupe poljskih i švedskih kraljeva napale su ruske zemlje. Uskoro su Poljaci bili u Moskvi. Smrtna opasnost nadvila se nad državom. Poljske trupe spalile su rusku državu, uništile je, ubile ljude. Naokolo su se čuli uzdasi i plač.

Tada je strpljenju naroda došao kraj. Ruski narod odlučio se ujediniti kao jedan kako bi protjerao neprijatelje iz svoje domovine.

Slajd 11 - 14

Ogromno mnoštvo ispunilo je Katedralni trg u Nižnjem Novgorodu. Narod dugo nije odlazio, kao da je nešto čekao. Ovdje se izabrani glavar građana popeo na praznu bačvu. Poglavnik Kuzma Minin.

braćo! “Nećemo požaliti ni zbog čega!” rekao je poglavar.

Dat ćemo sve što imamo za spas naše Domovine.

Izvukavši iz njedara novčanik nabijen novcem, smjesta ga je prosuo u kantu koja je stajala pokraj njega. Svi ljudi s trga počeli su ovdje bacati novac i nakit. Stanovnici su počeli rušiti sve što su imali, sve što su nakupili tijekom života. A tko nije imao ništa, skinuo je svoj bakreni križ i dao ga za opću stvar. Trebalo je imati mnogo novca da se skupi velika i jaka vojska, naoruža i prehrani vojnici.

Slajd 15 -16

Ubrzo se okupila velika sila. Počeli su razmišljati koga da pozovu za vođe. Odlučili smo se za princa Dmitrija Mihajloviča Požarskog. Požarski je bio sposoban, inteligentan vojskovođa, pošten i pošten čovjek. Princ je pristao voditi trupe, ali pod uvjetom da Minin brine o gospodarstvu milicije i njezinoj riznici.

Prema legendi, Sergije Radonješki blagoslovio je princa Dmitrija Požarskog da upravlja vojskom i maršira protiv neprijatelja.

Čudotvorna slika Blažene Djevice Marije poslana je iz Kazana miliciji koju je predvodio knez Požarski. Znajući da je nesreća dopuštena grijesima, cijeli narod i milicija naložili su sebi trodnevni post i molitveno se obratili Gospodu i Njegovoj Prečistoj Majci za nebesku pomoć. I molitva je bila uslišana.

Proslava, 4. studenoga, Presvete Bogorodice, u čast Njene ikone, nazvane "Kazan", ustanovljena je na današnji dan u znak zahvalnosti za izbavljenje Moskve i cijele Rusije od invazije Poljaka 1612. godine.

Vojska predvođena Dmitrijem Požarskim kretala se prema Moskvi i usput rasla skokovima i granicama. Ljudi su hrlili odasvud.

Cijela je ruska zemlja ustala protiv osvajača i izdajnika. Počele su bitke za Moskvu. Pokazalo se da je princ Pozharsky talentiran zapovjednik. A Kozma Minin, ne štedeći život, borio se pod zidinama prijestolnice kao običan ratnik.

Požarski je opsjedao Moskvu dva mjeseca. Ubrzo su se Poljaci predali, Požarski je trijumfalno ušao u grad.

Dana 4. studenoga (22. listopada, stari stil) 1612. neprijateljska vojska predala se na milost i nemilost pobjednicima, milicija predvođena Mininom i Požarskim zauzela je Kitai-Gorod. Moskva je oslobođena.

Ovo su pravi heroji. Uspjeli su ujediniti ljude oko ideje služenja domovini.

Slajd 21 - 22

Kad je došlo vrijeme mira, novi je car velikodušno nagradio Minina i Požarskog. Ali najbolja nagrada bila je ljudska memorija. Nije uzalud njihov brončani spomenik na Crvenom trgu - u samom srcu Rusije s natpisom: "Građaninu Mininu i princu Požarskom, zahvalna Rusija."

I takav je spomenik podignut u Nižnjem Novgorodu.

U spomen na oslobođenje Moskve od Poljaka u Moskvi je novcem D. Požarskog sagrađena Kazanska katedrala u čast Kazanske ikone Majke Božje.

Uvježbani učenik čita pjesmu

Otišao u povijest godine

Mijenjali su se kraljevi i narodi,

Ali vremena su mučna, nevolja

Rus' nikada neće zaboraviti!

Redak je ispisan pobjedom,

I stih veliča heroje prošlosti,

Pobijedio je narod odmetnutih neprijatelja,

Dobio slobodu zauvijek!

I Rus' se digao s koljena

U rukama s ikonom prije bitke,

Blagoslovljen molitvom

Uz zvuk nadolazećih promjena.

Sela, mjesta, gradovi

Uz naklon ruskom narodu

Danas slavimo slobodu

I Dan jedinstva zauvijek!

III. Rezimirajući razgovor.

Kakva je katastrofa zadesila Rusiju tih godina? (odgovor)

Tko je pozvao ruski narod da se ujedini u obrani svoje domovine? (odgovor)

Tko je vodio rusku vojsku? (odgovor)

Recite mi ljudi, znate li kako su se Rusi zahvalili milicionerima herojima? (odgovor)

Može li se reći da narod strastveno voli svoju domovinu? Koje riječi i djela to pokazuju? (odgovor)

Kako ste zamislili sliku Kuzme Minjina? (odgovor)

Donesite zaključak o karakternim osobinama Minina i Požarskog odabirom pravih riječi.

Pisanje na ploču

Smiren, uravnotežen, odlučan, hrabar, požrtvovan, snažan, odgovoran, nesebično privržen Domovini i zaljubljenik u nju, nesebičan, hrabar, uporan, autoritativan, požrtvovan, sposoban inspirirati ljude i voditi ih.

Slajd 24 -25

Blagdan DAN NACIONALNOG JEDINSTVA odaje se dubokom poštovanju onih značajnih stranica nacionalne povijesti kada su domoljublje i građanstvo pomogli našem narodu da se ujedini i zaštiti zemlju od osvajača. Prevladajte vremena bezvlašća i ojačajte rusku državu.

4. studenog dan je spašavanja Rusije od najveće opasnosti koja joj je ikada prijetila;

IV. Kreativni projekt

Koje drugo ime ima ovaj praznik?

Na ovaj dan pomažemo unesrećenima i potrebitima, odnosno bavimo se dobročinstvom. A to znači kakve stvari radimo? (odgovor)

Koje se ime može dati ovom danu? (Dan dobrih djela.)

A što svatko od vas može učiniti za one kojima je potrebna pomoć i podrška?

1. “Čist grad” (čišćenje teritorija vrtića, uređenje obeliska i spomenika).

2. “Pomozimo djeci” (prikupljanje dječjih knjiga i igračaka za djecu u sirotištu).

3. “Požurite činiti dobra djela” (pomoć starijima, invalidima, braniteljima, bolesnima, usamljenima).

Na kraju, uhvatimo se za ruke i svi zajedno izgovorimo pjesmu:

Glavna stvar je zajedno!

Glavna stvar je biti prijateljski nastrojen!

Glavno da ti srce gori u grudima!

Ne treba nam ravnodušnost!

Otjerajte ljutnju i ogorčenost!

Zapamtite ovaj osjećaj zajedništva i zadržite ga za cijeli život. Budite dostojni svojih slavnih predaka. svaka ti cast!

Čitanje napamet pjesme Natalije Maidanik.

SAVJEST

Na Dan jedinstva bit ćemo blizu,

Bit ćemo zajedno zauvijek

Sve nacionalnosti Rusije

U dalekim selima i gradovima!

Živite, radite, gradite zajedno,

Sijati žito, odgajati djecu,

Stvarajte, volite i raspravljajte,

Čuvati mir ljudi

Da poštujemo naše pretke, da se sjećamo njihovih djela,

Izbjegavajte ratove i sukobe,

Da ispuniš svoj život srećom,

Spavati pod mirnim nebom!

Učitelj: Hvala svima na komunikaciji.

tattooe.ru - Magazin moderne mladeži