Як вплинуло кріпосне право на долю Герасима. Проблема кріпосного права в літературних творах. I. Вступне слово вчителя

Тема: Тема кріпацтва в творчості Тургенєва (за повістю «Муму»)

цілі:

Показати непримиренне ставлення письменника до деспотизму в будь-якій формі;

Допомогти дітям визначати соціальне зло, боротися з ним;

Пробудити добрі почуття, сформувати особистість гуманного і доброзичливу людину.

устаткування:мультимедійний проектор, картки.

Структура уроку:

I Організаційний момент

II Перевірка домашнього завдання

III Нова тема

    Коротка біографія І.С. Тургенєва.

А) місце народження;

В) батьки (мати)

С) епізод про дворової дівчини Луше, як передумови до написання повісті «Муму»

2. Знайомство з 1 главою

3. Бесіда про 1 главі

IV Узагальнення

V Домашнє завдання

Хід уроку:

I Оголошення теми і цілей уроку.

Читання епіграфа на слайді.

його образи не тільки живі

і вихоплені з життя,

але це типи, яким наслідувала

молодь і які

самі створювали життя.

П.Якубовіч

II Перш, ніж приступити до нової теми, хотілося б перевірити, як ви виконали д \\ з.

Вам потрібно було вивчити уривок з твору М.Ю. Лермонтова «Бородіно» і знати значення нових слів. Зверніть увагу на слайд. На ньому відображені слова, значення яких ви повинні знати. Поки одні з вас будуть писати мені на листочках значення цих слів, я кого-то з вас спитаю читання напам'ять уривок.

III Сьогодні ми приступаємо до вивчення твори Й.С. Тургенєва повісті «Муму».

Відкрийте зошити і запишіть число і тему уроку.

Перш, ніж говорити про твір, нам потрібно дізнатися, що за людина його написав.

Іван Сергійович Тургенєв народився в 1818 році в багатій дворянській родині. Його дитинство пройшло в сільському маєтку його батьків, Спаському -Лутовінове.

Головною особою в родині була мати письменника, Варвара Петрівна. Вона була дуже багатою жінкою, мала кілька маєтків і тисячі кріпаків.

Тут, хлопці, я хочу звернути вашу увагу на нові і незрозумілі вам слова (на слайді).

КРІПОСНЕ ПРАВО - право або дозвіл кріпосників володіти кріпаками і їх майном.

кріпосників - поміщик, який володіє кріпаками.

КРІПОСНИЙ - підневільний селянин або раб.

Запишіть ці слова в зошит.

Ці слова допоможуть вам зрозуміти суть твору.

Варвара Петрівна, яка виросла сиротою в будинку багатих родичів, які кривдили і принижували її, ставши багатою спадкоємицею, стала зганяти своюзлобу на своїх підневільних селян, за що на всю округу уславилася дуже жорстокою і свавільної панею.

Але Іван Сергійович, незважаючи на те, що його матір'ю була настільки примхлива жінка, був людиною м'яким, чесним і справедливим.

Коли І.С. Тургенєв був студентом Петербурзького університету, він приїхав додому на Різдвяні канікули, і дізнався, що його мати вирішила продати свою кріпосну Ликеру, яка була другом дитинства письменника, і яку він навчив грамоті. Луша, як грамотна людина, розуміла, що поміщики використовують кріпаків, пригнічують і принижують їх, і налаштовувала селян піднятися проти поміщицької сваволі.

Іван Сергійович не міг цього допустити. Він сховав Лушу.

В цю справу втрутилася поліція, але Тургенєв з рушницею в руках до тих пір стояв на своєму, поки його мати не погодилася залишити Лушу при собі.

Те, що письменник сам встав на захист кріпосної дівчини, тільки доводить, що він був проти гноблення бідних селян і боровся як міг за те, щоб селяни отримали свободу; боровся своїми вчинками, захищаючи кріпаків; боровся зі свавіллям панів і в своїх творах. Чимало його творів автобіографічні, тобто основи сюжетів взяті з його реальної, справжнього життя.

Повернемося до епіграфа нашого уроку.

Образи його героїв - це прообрази людей, які жили поруч з ним, тобто саме вони наштовхнули на написання багатьох його творів, в тому числі і «Муму».

Це твір пройнятий ненавистю до кріпосного права, до несправедливості, яке уособлювала Бариня; пронизане бажанням викликати співчуття до російського народу, замилуванням його силою і душевною красою. Прикладом тому служить головний герой Герасим.

Закріплення ключових слів на слайді.

Бариня - крепостница

(Крепостник)

Кріпосне право

Герасим -крепостной

Повість «Муму» була написана Тургенєвим в 1852 році, коли гостро стояло питання про скасування кріпосного права через указ царя. Люди очікували, що право скасують після війни з Наполеоном (1812 р), п.ч. вважалося, що війну виграв російський народ. Але офіційно кріпосне право скасували толькл в 1861 році. Тобто пройшло близько 50 років раніше, ніж селяни здобули свободу.

Своїм твором «Муму» Тургенєв висловив акт протесту кріпаків проти беззаконня жорстоких панів.

А тепер, відкрийте підручник на стор.133.

Я почитаю 1 главу повісті, а ви уважно слухайте і стежте за текстом.

Читання 1 глави.

Бесіда з прочитаного :.

    Давайте дамо назву цьому розділі. (Переїзд Герасима, Славний мужик Герасим.)

    Про кого йде мова в цьому розділі? (Про пані і Герасима)

    Знайдіть в тексті опис Герасима. (Стор.133)

    Як працював Герасим в місті і в селі? Де йому важче було працювати?

    Як відчував себе Герасим? У місті спочатку? Як автор описує тугу і самотність героя, з ким він його порівнює?

    Де жив Герасим? Опишіть. Якими словами автор передає своє ставлення до героя? Що значить «славний»?

Ще одна особливість письменника в тому, що він відразу знайомить нас з усіма дійовими особами на початку повісті.

Яскраво змалював зло кріпацтва. У кількох оповіданнях зобразив він характерні риси цієї життя з трагічною точки зору ( «Малинова вода», «Однодворец Овсянников», «Контора») і з комічною ( «Льгов»).

Відеолекція Д. Бака про «Записках мисливця»

У повісті «Малинова вода» розроблена та ж тема, що покладена в основу некрасовских поем: « Роздуми у парадного під'їзду»І« забута село». Мужик Влас, під тиском різних напастей, на нього обрушилися (головним чином, смерть дорослого сина), збіднів, - виявився не в змозі платити оброк і пішки вирушив з села в Москву просити самого пана про «милості», але «барин не тільки не побажав увійти в його становище, - він навіть «розсердився» за те, що мужик наважився «турбувати» його крім прикажчика, і вигнав його ні з чим. Стомлений багатоденної ходьбою, спекою і голодом, убитий горем мужик, жертва поміщицького безсердечності, виробляв таке жалюгідне враження, що навіть нещасний Степушка, безособове забиту істоту, без роду і племені, відчув прилив співчуття до Власу. Мужик «перестраждав» вже все своє горе і говорив про нього «з усмішкою, немов про інше йшлося; але на маленькі і с'еженние його очі наверталися сльозинка; губи його сіпається ». «Що ж, ти тепер додому йдеш?» - «А то куди? Відомо - додому. Дружина, чай, тепер з голоду в кулак свистить ». - «Так, ти б ... того ...», заговорив раптово Степушка, змішався, замовк і почав порпатися в горщику ». У цьому нескладному «раді» позначилася проте неосяжна сила співчуття одного бідняка іншому - і забитий, мовчазний «дурник» Степушка виріс куди вище свого безсердечного «освіченого» пана.

У повісті «Однодворец Овсянников», в уста оповідача, самого Овсянникова, вкладено кілька оповідань про неприборканих моралі доброго старого часу. Особливо яскраво змальований дідусь Тургенєва, самодур і деспот, силою віднімає у сусідів землю, без пощади карає невинних людей. В особі іншого поміщика-гульвіси зображений пан-гуляка, пияцтво і бешкетував зі своєю розпущеної челяддю; батоги і тут відіграють значну роль.

У повісті: «Контора» зображений головний конторник, який зловживає довірою пані і, під її заступництвом обробляє свої «справи». В оповіданні: «Бурмистр» зображений бурмистр, який повновладно розправляється з мужиками, оббирає їх і збагачується на їх рахунок.

У повісті: «Льгов» розказана трагікомічна доля старого-дворового, на прізвисько «Сучок», який випробував на собі в повній силі самодурство своїх панів. За своєю примхою вони йому міняли не тільки імена, але й ламали йому життя: був він і кучером, і кухарем, і «кофешенком», і «Ахтер», і козачком, і «фалетором», і садівником, і доїжджачих, був і шевцем і, нарешті, доживав свої сірі дні рибалкою при ставку, в якому не було риби. Після такої життєвої «переробки» перед нами - істота абсолютно знеособлене, вбите чужий примхою. Його карали за те, що втік його брат; він залишився неодруженим, тому що бариня, сама «стара дівка», нікому не дозволяла одружитися - його дерли, його ображали, принижували - і, врешті-решт, він, покірливий і безмовних, дякує Богові за те, що під старість має дармовий прожиток : «харчі видаються - і то, слава Тобі Господи, багато задоволений. Продовж, Господи, століття вашої пані! » - каже цей самотній, забитий старий.

Менш місця відведено в «Записках» поміщикам. На них Тургенєв не зупиняється особливо довго, хоча все-таки дає кілька живих типів: перед вами миготить то слабохарактерний Каратаєв, з його м'яким серцем, то добродушна і сердечна Тетяна Борисівна, то чесний навіжений Чертопханов - російський Дон Кіхот, то ліберал Пеночкин, що відправляє в стайню на порку свого лакея за недогріти чарку вина, - все це особи живі, намальовані різнобічно і правдиво. Тургенєв, очевидно, не ставить за мету «викривати» дворянство, - а просто хоче широко і вільно намалювати життя російської провінції - життя селянську і дворянську, - тому він малює і добро, і зло цьому житті однаково неупереджено. В оповіданні: «Однодворец Овсянников» перед нами ціла галерея панських образів і далекого минулого, і сучасних Тургенєву. І знову-таки в окресленні їх усіх відчувається спокійна об'єктивність художника-автора.

Мені так сподобався, що я вирішила вибрати його для свого дослідження. Тема дослідження - «Засудження кріпацтва в оповіданні« МУМУ ». Вивчення біографії письменника, робота з текстом допомогли мені знайти відповідь на проблемне питання: «Як впливає кріпосне право на людини?». У роботі я висвітлила такі питання:

· Сторінки біографії письменника

ВИСНОВОК:

Двірник Герасим був людиною незвичайної сили, про це говорить не тільки його портрет, а й опис кімнати, в якій він все влаштував на свій смак. За характером він людина працьовита і відповідальний, добрий і вміє співчувати. Але в той же час Герасим глибоко нещасна людина: він любив Тетяну, але її видали заміж за п'яницю Капітона, він всім серцем прив'язався до Муму, але пані наказала її втопити.

Хто ж винен у тому, що Герасим нещасливий? Відповідь однозначна: бариня, а в її особі кріпосне право.

ГОЛОВНІ ВИСНОВКИ:

· Кріпосне право калічить, спотворює душу людини

· Кріпосне право руйнує сім'ї, при цьому рвуться родинні зв'язки

· Людина не може розпоряджатися своїм життям, він не належить сам собі, він не може бути щасливий

· В оповіданні «Муму» Тургенєв показує перші паростки протесту, вони ще боязкі і стихійні, але це провісники майбутніх змін

· Розповідь «Муму» ставить письменника в ряд з такими борцями проти кріпацтва, як Пушкін, Гоголь, Некрасов. Чесність і благородство допомогли йому зробити сміливий вибір, встати в ряди захисників пригнобленого народу.

МУНІЦИПАЛЬНЕ ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ УСТАНОВА

Каргасокского СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА № 2

РЕФЕРАТ
ТВОРЧА ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ

РОЗПОВІДІ И.С.Тургеневу

"МУ МУ"
виконала:

Брагіна Світу,

учениця 5 класу
керівник:

Брагіна Г.А., вчитель

російської мови і

літератури

Каргасок

2011 рік
зміст


  1. введення стор.3

  2. Основна частина

    1. Час написання оповідання «Муму» стор.4

    2. Ставлення Тургенєва до кріпосного права стор.5

    3. Написання розповіді і поява його в друк, ст .7

    4. Дитячі роки Тургенєва у зв'язку з біографією його матері стор.8

    5. Реальні події, покладені в основу розповіді стор.12

  3. висновок стор.14

  4. Інформаційні ресурси стр.15

1. Введення

Іван Сергійович Тургенєв - один з улюблених дітьми письменників, хоча він ніколи не писав спеціально для дітей. Ідейність його оповідань, простота і витонченість його мови, жвавість і яскравість намальованих ним картин природи і глибоке почуття ліризму, яким пронизано кожен твір письменника, дуже розташовують не тільки дорослих, а й дітей.

Моє знайомство з Тургенєвим почалося на уроці літератури з читання оповідання «Муму». Він вразив мене драматизмом подій, що викладають, трагізмом положення Герасима, сумною долею собачки.

Мета даної роботи полягає в тому, щоб більше дізнатися про дитячі роки Тургенєва, про реальні події, покладених в основу розповіді, про причини його появи у пресі, з'ясувати роль і значення Тургенєва для свого часу як борця з кріпацтвом.

Актуальність роботи: дану роботу можна використовувати на уроках літератури в 5 класі.

3.
2.1. Час написання «Муму»

Головним питанням епохи 40-50-х років 19 століття було питання про кріпосне право.

Все населення Росії ділилося на декілька груп, званих станами: дворянство, духовенство, купецтво, міщанство, селяни. Людина могла перейти з одного стану в інше в дуже рідкісних випадках. Дворянство і духівництво вважалися привілейованими станами. Дворяни мали право володіти землею і людьми-кріпаками. Дворянин, якому належали селяни, міг призначити їм які завгодно покарання, міг продавати селян, наприклад, продати матір одному поміщику, а її дітей - іншому. Селяни-кріпаки вважалися за законом повною власністю пана. Селяни повинні були працювати на поміщика на його полі або віддавати йому частину зароблених грошей.

Саме тут, в таких умовах, автор «Записок мисливця» написав свій знаменитий розповідь «Муму». Цим Тургенєв довів, що він не збирається відступати від своєї головної теми-боротьби з кріпацтвом, але буде її далі розвивати і поглиблювати в своїй творчості. З висновку Тургенєв писав друзям про свої подальші плани: «... буду продовжувати свої нариси про російською народі, самому дивному і самому дивовижному народі, який тільки є в світі».

Відбувши місяць в ув'язненні і отримавши припис їхати на проживання в своє село, Тургенєв перед від'їздом прочитав для друзів «Муму». «Істинно зворушливе враження, - писав один із слухачів, - справив цю розповідь, винесений їм з з'їжджаючи будинку, і за своїм змістом, і за спокійного, хоча і сумного, тону викладу».

Тургенєву вдалося за допомогою друзів надрукувати розповідь. Він був поміщений в третій книжці журналу Н.А.Некрасова «Современник» за 1854 рік. Поліція спохопилася вже після, коли розповідь був надрукований.

7.
2.4. Дитячі роки Тургенєва у зв'язку з біографією його матері
Чому Тургенєв, дворянин за походженням і вихованню, повстав проти кріпосного права? Здається, відповідь треба шукати в біографії письменника, в його дитячі роки. Саме вони залишили незгладимий слід від жахів насильства і свавілля.

Народився І.С. Тургенєв 28 жовтня 1818 року у місті Орел, в багатій дворянській родині. Його дитинство пройшло серед дивовижної і неповторної краси середньої смуги Росії в маєток Спаському - Лутовинове Орловської губернії.

Батьки письменника були найбагатші поміщики краю. У них було понад п'ять тисяч кріпаків. Шістдесят родин обслуговували панський будинок. Серед них були слюсарі, ковалі, столяри, садівники, писарі, кравці, шевці, малярі, музиканти.

Батько-Сергій Миколайович, в молодості офіцер кірасирського полку, красивий, розпещений, жив так, як йому хотілося, не дбав ні про сім'ю, ні про своє великому господарстві. Мати Варвара Петрівна, уроджена Лутовинова, жінка владна, розумна і досить освічена красою не блищала. Була вона невеликого зросту, присадкуватою, з широким обличчям, попсовані віспою. І тільки очі були красиві: великі, темні і блискучі.

У дитинстві і юності вона перенесла багато несправедливостей, і від цього її характер дуже озлобився. Щоб зрозуміти це, треба розповісти трохи її історію.

Варвара Петрівна була сиротою. Її мати, бабуся письменника, після смерті чоловіка залишилася без жодних засобів до існування і змушена була знову вийти заміж за вдівця. У нього вже були діти. Мати Варвари Петрівни все своє життя присвятила турботам про чужих дітей і зовсім забула про рідну доньку.

Варвара Петрівна згадувала: «Бути сиротою без батька і матері важко, але бути сиротою при рідної матері - жахливо, а я це відчула, мене мати ненавиділа». У родині дівчинка була безправна. Вітчим її бив, сестри також не любили.

Після смерті матері положення її стало ще гірше. Не витримавши принижень і образ, п'ятнадцятирічна дівчинка вирішила втекти з сім'ї вітчима, щоб знайти притулок у свого дядька Івана Івановича Лутовинова, людини суворого і відлюдника, власника багатого маєтку Спаське. Понад сімдесят кілометрів пройшла вона пішки. Але і у самого дядька їй не стало легше.

8.
І.І.Лутовінов був жорстоким поміщиком. Він безмірно пригнічував своїх кріпаків. На свою племінницю він мало звертав уваги, але вимагав від неї рабського підпорядкування. За найменше непослух погрожував вигнати з дому.

П'ятнадцять років племінниця терпіла приниження і знущання свого дядька. Дівчина вирішила бігти.

Але раптова смерть дядька несподівано зробила Варвару Петрівну власницею численних маєтків, кількох тисяч кріпаків, величезного фінансового стану.

Варвара Петрівна стала однією з найбагатших наречених в краю. Незабаром Варвара Петрівна вийшла заміж за Сергія Миколайовича. Здавалося б, перенесені в дитинстві та юності образи, утиски, приниження повинні зробити людину більш м'яким, жалісливим, але може все бути і по-іншому. Людина може озлобитися і сам стати деспотом. Саме це і сталося з Варварою Петрівною. Вона перетворилася на злу і жорстоку поміщицю. Всі дворові її боялися, вона своїм виглядом приводила оточуючих в страх.

Мати Тургенєва була дуже неврівноваженою і суперечливою натурою. Основними рисами її натури були егоїзм, деспотичность, презирство до бідних. І в той же час вона володіла рисами обдарованої особистості і своєрідним чарівністю. Коли вона говорила з селянами, вона нюхала одеколон, тому що її дратував «мужицький запах». Багатьом з своїх кріпаків вона скалічила життя: одних викрала на каторгу, інших - в глухі села на поселення, третє - в солдати. По-звірячому розправлялася зі слугами за допомогою різок. За найменшу провину їх сікли на стайні. Про жорстокість Варвари Петрівни збереглося чимало спогадів, як її сина, так і його сучасників. Близький Тургенєву літератор Павло Васильович Анненков згадував: «Як жінка розвинена, вона не принижувалася до особистих розправ, але схильна до гонінням і образам в молодості, озлобився її характер, вона була зовсім не проти від домашніх радикальних заходів виправлення непокірних або не любимо нею підвладних. ... Ніхто не міг рівнятися з нею в мистецтві ображати, принижувати, зробити нещасним людини, зберігаючи пристойність, спокій і свою гідність »3.
Жахливою була і доля кріпаків дівчат. Варвара Петрівна не давала їм виходити заміж, ображала.

У домашній обстановці поміщиця намагалася наслідувати коронованим особам. Фортечні люди різнилися між собою придворними званнями: у неї був міністр двору, міністр пошти. Кореспонденцію Варварі Петрівні підносили на срібній таці. Якщо пані була задоволена отриманими листами, всі раділи, якщо ж навпаки, то все, затамувавши подих замовкали. Гості поспішали покинути будинок.


Варвара Петрівна була страшна в гніві, могла розлютитися через найменшого дрібниці. Письменник, будучи хлопчиком, згадував такий випадок. Одного разу під час прогулянки барині в саду два кріпаків садівника, зайняті справою, не помітили її, і не вклонялися їй, коли та проходила повз. Поміщиця страшно обурилася, і на інший день провинилися були заслані в Сибір.

Ще один випадок згадував Тургенєв. Варвара Петрівна дуже любила квіти, особливо тюльпани. Однак її пристрасть до квітів дуже дорого обходилася кріпаком садівникам. Раз якось хтось вирвав дорогий тюльпан з клумби. Винуватця не знайшли і за це висікли на стайні всіх садівників.

Інший випадок. У матері письменника був один кріпак талановитий хлопчик. Він дуже любив малювати. Варвара Петрівна віддала його вчитися живопису в Москву. Незабаром йому замовили розписати стелю в одному московському театрі. Коли поміщиця про це дізналася, вона повернула художника в село і змусила його писати з натури квіти.

«Він писав їх, - розповідав сам Тургенєв, - тисячамі- і садові, і лісові, писав з ненавистю, зі сльозами ... вони остогидли і мені. Бідолаха рвався, зубами скреготав - спився і помер ». 4

Жорстокість Варвари Петрівни простягалася і на її улюбленого сина. Тому не добром згадував Тургенєв свої дитячі роки. Його мати знала тільки одне виховне засіб-різку. Вона не уявляла, як можна виховувати без неї.

Маленького Тургенєва пороли в дитинстві дуже часто. Тургенєв згодом зізнавався: «Дерли мене за всякі дрібниці, мало не кожен день». 5

Одного разу якась стара приживалка щось насплетнічала Варварі Петрівні на її сина. Тургенєв згадував, що мати без будь-якого суду і розпитувань негайно почала його сікти. Сікла власними руками, і на все його благання сказати, за що його карають, примовляла: сам знаєш, сам здогадайся, сам здогадайся, за що сєку.

Хлопчик не знав, за що його січуть, не знав, у чому зізнаватися, тому перетин тривало три дні. Хлопчик готовий був втекти з дому, але виручив його німець гувернер. Він поговорив з матір'ю, хлопчика залишили в спокої.

У дитинстві Тургенєв був щирим, нехитрим дитиною. За це йому часто доводилося розплачуватися. Тургенєву було сім років, коли в гості до Варвари Петрівни приїхав відомий в той час поет і байкар І.І.Дмітріев. Хлопчика попросили прочитати одну з байок гостя. Він охоче це зробив, але на закінчення до великого жаху оточуючих сказав, що його байки хороші, а І. А. Крилова - набагато краще. За одними джерелами за це мати його особисто відшмагала різкою, за іншими - хлопчика на цей раз не покарали.

Тургенєв не раз зізнавався, що в дитячі роки його тримали в їжакових рукавицях і матір свою боявся як вогню. Він з гіркотою говорив, що йому нема чим пом'янути його дитинства, жодного світлого спогади.

З дитячих років Тургенєв зненавидів кріпосне право і давав собі клятву ніколи і ні за яких обставин не піднімати руки на людину, хоч в чому-небудь залежного від нього.

«Ненависть до кріпосного права - вже тоді жила в мені, - писав Тургенєв, - вона, між іншим, була причиною того, що я, що виріс серед побоїв і катувань, не стала нечистою руки своєї жодним ударом - але до« Записок мисливця »було далеко. Я був просто хлопчик - мало не дитя ». 6

Надалі, переживши суворі роки дитинства, отримавши освіту і ставши письменником, Тургенєв всю свою літературну і громадську діяльність направив проти гніту і насильства, що панували в Росії. Свідченням цьому стали чудові антикрепостнические розповіді. Більшість з них увійшло в книгу «Записки мисливця».

2.5. Реальні події, покладені в основу розповіді
До них близький за змістом і розповідь «Муму». Матеріалом для написання послужив дійсний випадок, який стався в Москві на Остоженке в будинку № 37.

Прототипами головних героїв оповідання є добре знайомі Тургенєву люди: його мати і двірник Андрій, колись жив в їх будинку.

Одного разу, об'їжджаючи свої маєтки, Варвара Петрівна помітила селянина богатирської статури, який на розпитування пані нічого не міг відповісти: він був німим. Їй сподобалися оригінальна постать, і Андрій був узятий в Спаське двірником. З цього часу він отримав нове ім'я-Німий.

«Варвара Петрівна хизувалася своїм гігантом двірником, - розповідала В.Н.Жітова.- Одягнений він був завжди прекрасно і, крім червоних кумачевих сорочок, ніяких не носив і не любив; взимку красивий кожушок, а влітку плисовий чумарці або синій сіряк. У Москві зелена блискуча бочка і красива сіра в яблуках заводська кінь, з якими Андрій їздив за водою, були дуже популярні у фонтана біля Олександрівського саду. Там все визнавали тургенєвського Німого, привітно його зустрічали і пояснювалися з ним знаками ». 7

Німий двірник Андрій, як і Герасим, знайшов і дав притулок у себе бездомну собачку. Звик до неї. Але собачка не сподобалася пані, і вона наказала її втопити. Німий виконав наказ барині і продовжував спокійно жити і працювати у барині. Як не гірко було Андрію, але він залишився вірним своїй пані, до самої смерті служив їй і, крім неї, нікого своєю

пані визнавати не хотів. Очевидиця розповідала, що після того трагічного кінця його улюблениці, Андрій жодної собаки ніколи не приголубив.

В оповіданні «Муму» Герасим показаний як бунтар. Він не мириться з заподіяну йому панею образою. В знак протесту він іде від жорстокої барині в село орати рідну землю.

Збереглося донесення царського чиновника з секретного листування цензурного відомства того часу. У ньому чиновник говорить про те, що читачі, прочитавши розповідь, здійсняться співчуттям до селянина, угнетаемому поміщицьким свавіллям.

Цей документ підтверджує велику художню виразність і ідейну силу тургенєвського твори.

І.А.Аксаков бачив в Гарасима своєрідний символ-це уособлення російського народу, його страшної сили і незбагненною лагідності ... Письменник був упевнений, що він (Герасим) з часом заговорить. Ця думка виявилася пророчою.

3. Висновок

Зробимо наступні висновки:


  1. Людина, котрий переніс в дитинстві страждання і біль, вступаючи в доросле життя, поводиться по-різному: хтось, як Варвара Петрівна, стає злим і мстивим, а хтось, як Тургенєв - чуйним до страждань людини, готовим допомагати людям не тільки словом, а й ділом.

  2. Побачені в дитинстві приниження, образи людської особистості і гідності сформували в майбутньому письменника огиду до кріпосного права. Хоча Тургенєв не був політичним борцем, але за допомогою свого літературного таланту, громадської діяльності він боровся з кріпосницьким свавіллям.

  3. У «Муму» стикаються дві сили: російський народ, прямодушним і сильний, і кріпосницький світ в особі примхливої, виживає з розуму баби. Але Тургенєв дає цього конфлікту новий поворот: у нього герой робить своєрідний протест, що вилився в його самовільному відході з міста в село. Виникає питання, на чому тримається кріпосне право, чому мужики-богатирі прощають панам будь-які примхи?
4. Інформаційні ресурси

  1. Великий навчальний довідник. Російські письменники ХIХ століття. М .: Дрофа, 2000.

  2. Життя і творчість Тургенєва І.С .: Матеріали для виставки в школі дитячої бібліотеки сост. і вступна стаття Н.І.Якуніна, М.: Дитяча література, 1988

  3. Житова В.Н. Зі спогадів про родину І .С.Тургенева. Література 5 клас під ред. Г.І.Беленького- М.: Мнемозина 2010

  4. Наумова М.М. И.С.Тургенев. Біографія. Посібник для учнів. Л .: «Просвещение», 1976

  5. Орешин К. Історія оповідання «Муму» Зміна № 491 листопада 1947р. [Електронний ресурс] / Режим доступу: Smena- online. ru\u003e storiya-Rasskaza-mumu

  6. Тургенєв І.С. Повне зібрання творів і листів в 28т. Листи. М.-Л., 1961 Т.2

  7. Тургенєв в школі: Посібник для вчителів / уклад. Т.Ф.Курдюмова.- М .: Просвещение, 1981- 175с.

  8. Шер Н.С. Розповіді про російських письменників. Фотографії. М .: Дитяча література, 1982, 511с.

літератури

Каргасок

1. Введення стор.3

2. Основна частина

2.1. Час написання оповідання «Муму» стор.4

2.2. Ставлення Тургенєва до кріпосного права стор.5

2.3. Написання розповіді і поява його в пресі стор.7

2.4. Дитячі роки Тургенєва у зв'язку з біографією його матері стор.8

2.5. Реальні події, покладені в основу розповіді стор.12

3. Висновок стор.14

4. Інформаційні ресурси стр.15

1. Введення

Іван Сергійович Тургенєв - один з улюблених дітьми письменників, хоча він ніколи не писав спеціально для дітей. Ідейність його оповідань, простота і витонченість його мови, жвавість і яскравість намальованих ним картин природи і глибоке почуття ліризму, яким пронизано кожен твір письменника, дуже розташовують не тільки дорослих, а й дітей.

Моє знайомство з Тургенєвим почалося на уроці літератури з читання оповідання «Муму». Він вразив мене драматизмом подій, що викладають, трагізмом положення Герасима, сумною долею собачки.

Мета даної роботи полягає в тому, щоб більше дізнатися про дитячі роки Тургенєва, про реальні події, покладених в основу розповіді, про причини його появи у пресі, з'ясувати роль і значення Тургенєва для свого часу як борця з кріпацтвом.

Актуальність роботи: дану роботу можна використовувати на уроках літератури в 5 класі.

2.1. Час написання «Муму»

Головним питанням епохи 40-50-х років 19 століття було питання про кріпосне право.

Все населення Росії ділилося на декілька груп, званих станами: дворянство, духовенство, купецтво, міщанство, селяни. Людина могла перейти з одного стану в інше в дуже рідкісних випадках. Дворянство і духівництво вважалися привілейованими станами. Дворяни мали право володіти землею і людьми - кріпаками. Дворянин, якому належали селяни, міг призначити їм які завгодно покарання, міг продавати селян, наприклад, продати матір одному поміщику, а її дітей - іншому. Селяни-кріпаки вважалися за законом повною власністю пана. Селяни повинні були працювати на поміщика на його полі або віддавати йому частину зароблених грошей.

У газетах і журналах того часу стали з'являтися статті про те, що кріпосницька система господарства невигідна.

У суспільстві поширювалися розмови про роботу уряду щодо скасування кріпосного права. Правлячі кола підтримували такі чутки створенням секретних комітетів і незначних заходів. Було навіть видано указ «Про зобов'язаних селян». Цей документ дозволяв поміщикам давати селянам ділянки землі в користування за «домовлені повинності». Але поміщик все-таки залишався власником цих ділянок і «повинності» міг призначати, які хотів. Природно, цей указ на ділі не полегшив становище кріпосного селянства.

2.2.Отношеніе Тургенєва до кріпосного права

Передові люди виступали за звільнення селян від кріпацтва. Надії на вирішення селянського питання покладалися на міністра внутрішніх справ.

теж вирішив взяти участь у вирішенні селянського питання. Він надходить на службу в міністерство, яке очолює. Тургенєв щиро бажав і вірив в те, що можна щось виправити і полегшити життя і долю кріпаків.

В кінці грудня 1842 він пише «записку». Вона називалася «Кілька зауважень про російською господарстві і російською селянина». Ця записка була документом для вступу на службу, носила офіційний характер. Тургенєв спирався на знання російської села, вказував на недосконалість у відносинах між поміщиками і селянами, на недоліки в законі про земельної власності. У той же час він говорив про природний розумі російського селянина, його кмітливості, добродушності.

Тургенєва тривала з червня 1843 року по лютий 1845 року. Служив він під начальством, знаменитого автора «Тлумачного словника», творчість якого дуже цінував.

Питання про кріпосне право стало однією з основних тем художньої літератури. Тургенєв у своїх розповідях зобразив крах кріпацтва. Письменник показав, що російський народ розумний, обдарований, талановитий, і такий народ не можна тримати в рабстві. У цьому відбилася прогресивність поглядів автора на кріпосне право.

У 40-50 роках Тургенєв був одним з найбільш передових письменників. До його голосу прислухалася вся передова громадськість того часу. Надруковані їм в 1852 році «Записки мисливця» з'явилися викривальним документом, спрямованим проти кріпацтва.

«У моїх очах ворог цей мав певний образ, носив відоме ім'я: ворог цей був - кріпосне право. Під цим ім'ям я зібрав і зосередив все, проти чого я зважився боротися до кінця - з чим я поклявся ніколи не примиритися. Це була моя Аннібаловская клятва ... ».


Письменник ніколи, з самого дитинства, не дивився на оточуючих його людей з народу як на власність. Він бачив в кріпаків насамперед людей, нерідко друзів і навіть вчителів. Саме кріпосної вперше прищепив йому смак до російської літератури.

згадував: «Учителем, який мене вперше зацікавив твором російської словесності був дворовий людина. Він нерідко вів мене в сад і тут читав мені, - що б ви думали? - «Россиада» Хераскова. Кожен вірш його поеми він читав спочатку, так би мовити, начорно, скоромовкою, а потім той же вірш читав набіло, гучно, з незвичайною захопленістю ».

Коли письменнику в спадок дісталася половина маєтку матері, кожна кріпосна сім'я хотіла потрапити у володіння до Івана Сергійовичу. Він відпустив на волю дворових і перевів з панщини на оброк всіх, хто цього побажав.

2.3. написання оповідання «Муму» і поява його в пресі

1852 років. В цей рік помер. Тургенєв важко пережив смерть письменника. Він писав Поліні Віардо: «Для нас він (Гоголь) був більше, ніж просто письменник: він розкрив нам нас самих».

Під враженням Тургенєв надрукував в «Московських відомостях» статтю про Гоголя, яка була заборонена. За порушення цензурних правил цар наказав заарештувати Тургенєва на місяць, а потім вислати в Спаське під нагляд.

16 квітня 1852 року Тургенєва посадили на «розправу» - в особливу кімнату для заарештованих в поліції. Поруч з камерою, де знаходився письменник, була екзекуціонная, куди поміщики надсилали своїх кріпаків для покарання. Там сікли кріпаків. Це сусідство для Тургенєва було обтяжливим. Хлёст різок і крики селян, напевно, викликали в пам'яті і відповідні враження дитинства. Він не переставав думати про тяжку долю простого народу.

Саме тут, в таких умовах, автор «Записок мисливця» написав свій знаменитий розповідь «Муму». Цим Тургенєв довів, що він не збирається відступати від своєї головної теми - боротьби з кріпацтвом, але буде її далі розвивати і поглиблювати в своїй творчості. З висновку Тургенєв писав друзям про свої подальші плани: «... буду продовжувати свої нариси про російською народі, самому дивному і самому дивовижному народі, який тільки є в світі».

Відбувши місяць в ув'язненні і отримавши припис їхати на проживання в своє село, Тургенєв перед від'їздом прочитав для друзів «Муму». «Істинно зворушливе враження, - писав один із слухачів, - справив цю розповідь, винесений їм з з'їжджаючи будинку, і за своїм змістом, і за спокійного, хоча і сумного, тону викладу».

Тургенєву вдалося за допомогою друзів надрукувати розповідь. Він був поміщений в третій книжці журналу «Современник» за 1854 рік. Поліція спохопилася вже після, коли розповідь був надрукований.

2.4. Дитячі роки Тургенєва у зв'язку з біографією його матері

Чому Тургенєв, дворянин за походженням і вихованню, повстав проти кріпосного права? Здається, відповідь треба шукати в біографії письменника, в його дитячі роки. Саме вони залишили незгладимий слід від жахів насильства і свавілля.

Народився 28 жовтня 1818 року у місті Орел, в багатій дворянській родині. Його дитинство пройшло серед дивовижної і неповторної краси середньої смуги Росії в маєток Спаському - Лутовинове Орловської губернії.

Батьки письменника були найбагатші поміщики краю. У них було понад п'ять тисяч кріпаків. Шістдесят родин обслуговували панський будинок. Серед них були слюсарі, ковалі, столяри, садівники, писарі, кравці, шевці, малярі, музиканти.

Батько - Сергій Миколайович, в молодості офіцер кірасирського полку, красивий, розпещений, жив так, як йому хотілося, не дбав ні про сім'ю, ні про своє великому господарстві. Мати - Варвара Петрівна, уроджена Лутовинова, жінка владна, розумна і досить освічена красою не блищала. Була вона невеликого зросту, присадкуватою, з широким обличчям, попсовані віспою. І тільки очі були красиві: великі, темні і блискучі.

У дитинстві і юності вона перенесла багато несправедливостей, і від цього її характер дуже озлобився. Щоб зрозуміти це, треба розповісти трохи її історію.

Варвара Петрівна була сиротою. Її мати, бабуся письменника, після смерті чоловіка залишилася без жодних засобів до існування і змушена була знову вийти заміж за вдівця. У нього вже були діти. Мати Варвари Петрівни все своє життя присвятила турботам про чужих дітей і зовсім забула про рідну доньку.

Варвара Петрівна згадувала: «Бути сиротою без батька і матері важко, але бути сиротою при рідної матері - жахливо, а я це відчула, мене мати ненавиділа». У родині дівчинка була безправна. Вітчим її бив, сестри також не любили.

Після смерті матері положення її стало ще гірше. Не витримавши принижень і образ, п'ятнадцятирічна дівчинка вирішила втекти з сім'ї вітчима, щоб знайти притулок у свого дядька - Івана Івановича Лутовинова, людини суворого і відлюдника, власника багатого маєтку Спаське. Понад сімдесят кілометрів пройшла вона пішки. Але і у самого дядька їй не стало легше.

був жорстоким поміщиком. Він безмірно пригнічував своїх кріпаків. На свою племінницю він мало звертав уваги, але вимагав від неї рабського підпорядкування. За найменше непослух погрожував вигнати з дому.

П'ятнадцять років племінниця терпіла приниження і знущання свого дядька. Дівчина вирішила бігти.

Але раптова смерть дядька несподівано зробила Варвару Петрівну власницею численних маєтків, кількох тисяч кріпаків, величезного фінансового стану.

Варвара Петрівна стала однією з найбагатших наречених в краю. вийшла заміж за Сергія Миколайовича. Здавалося б, перенесені в дитинстві та юності образи, утиски, приниження повинні зробити людину більш м'яким, жалісливим, але може все бути і по-іншому. Людина може озлобитися і сам стати деспотом. Саме це і сталося з Варварою Петрівною. Вона перетворилася на злу і жорстоку поміщицю. Всі дворові її боялися, вона своїм виглядом приводила оточуючих в страх.

Мати Тургенєва була дуже неврівноваженою і суперечливою натурою. Основними рисами її натури були егоїзм, деспотичность, презирство до бідних. І в той же час вона володіла рисами обдарованої особистості і своєрідним чарівністю. Коли вона говорила з селянами, вона нюхала одеколон, тому що її дратував «мужицький запах». Багатьом з своїх кріпаків вона скалічила життя: одних викрала на каторгу, інших - в глухі села на поселення, третє - в солдати. По-звірячому розправлялася зі слугами за допомогою різок. За найменшу провину їх сікли на стайні. Про жорстокість Варвари Петрівни збереглося чимало спогадів, як її сина, так і його сучасників. Близький Тургенєву літератор Павло Васильович Анненков згадував: «Як жінка розвинена, вона не принижувалася до особистих розправ, але схильна до гонінням і образам в молодості, озлобився її характер, вона була зовсім не проти від домашніх радикальних заходів виправлення непокірних або не любимо нею підвладних. ... Ніхто не міг рівнятися з нею в мистецтві ображати, принижувати, зробити нещасним людини, зберігаючи пристойність, спокій і свою гідність ».

Жахливою була і доля кріпаків дівчат. Варвара Петрівна не давала їм виходити заміж, ображала.

У домашній обстановці поміщиця намагалася наслідувати коронованим особам. Фортечні люди різнилися між собою придворними званнями: у неї був міністр двору, міністр пошти. Кореспонденцію Варварі Петрівні підносили на срібній таці. Якщо пані була задоволена отриманими листами, всі раділи, якщо ж навпаки, то все, затамувавши подих замовкали. Гості поспішали покинути будинок.

Варвара Петрівна була страшна в гніві, могла розлютитися через найменшого дрібниці. Письменник, будучи хлопчиком, згадував такий випадок. Одного разу під час прогулянки барині в саду два кріпаків садівника, зайняті справою, не помітили її, і не вклонялися їй, коли та проходила повз. Поміщиця страшно обурилася, і на інший день провинилися були заслані в Сибір.

Ще один випадок згадував Тургенєв. Варвара Петрівна дуже любила квіти, особливо тюльпани. Однак її пристрасть до квітів дуже дорого обходилася кріпаком садівникам. Раз якось хтось вирвав дорогий тюльпан з клумби. Винуватця не знайшли і за це висікли на стайні всіх садівників.

Інший випадок. У матері письменника був один кріпак талановитий хлопчик. Він дуже любив малювати. Варвара Петрівна віддала його вчитися живопису в Москву. Незабаром йому замовили розписати стелю в одному московському театрі. Коли поміщиця про це дізналася, вона повернула художника в село і змусила його писати з натури квіти.

«Він писав їх, - розповідав сам Тургенєв, - тисячами - і садові, і лісові, писав з ненавистю, зі сльозами ... вони остогидли і мені. Бідолаха рвався, зубами скреготав - спився і помер ».

Жорстокість Варвари Петрівни простягалася і на її улюбленого сина. Тому не добром згадував Тургенєв свої дитячі роки. Його мати знала тільки одне виховний засіб - різку. Вона не уявляла, як можна виховувати без неї.

Маленького Тургенєва пороли в дитинстві дуже часто. Тургенєв згодом зізнавався: «Дерли мене за всякі дрібниці, мало не кожен день».

Одного разу якась стара приживалка щось насплетнічала Варварі Петрівні на її сина. Тургенєв згадував, що мати без будь-якого суду і розпитувань негайно почала його сікти. Сікла власними руками, і на все його благання сказати, за що його карають, примовляла: сам знаєш, сам здогадайся, сам здогадайся, за що сєку.

Хлопчик не знав, за що його січуть, не знав, у чому зізнаватися, тому перетин тривало три дні. Хлопчик готовий був втекти з дому, але виручив його німець гувернер. Він поговорив з матір'ю, хлопчика залишили в спокої.

У дитинстві Тургенєв був щирим, нехитрим дитиною. За це йому часто доводилося розплачуватися. Тургенєву було сім років, коли в гості до Варвари Петрівни приїхав відомий в той час поет і байкар. Хлопчика попросили прочитати одну з байок гостя. Він охоче це зробив, але на закінчення до великого жаху оточуючих сказав, що його байки хороші, а - набагато краще. За одними джерелами за це мати його особисто відшмагала різкою, за іншими - хлопчика на цей раз не покарали.

Тургенєв не раз зізнавався, що в дитячі роки його тримали в їжакових рукавицях і матір свою боявся як вогню. Він з гіркотою говорив, що йому нема чим пом'янути його дитинства, жодного світлого спогади.


З дитячих років Тургенєв зненавидів кріпосне право і давав собі клятву ніколи і ні за яких обставин не піднімати руки на людину, хоч в чому-небудь залежного від нього.

«Ненависть до кріпосного права - вже тоді жила в мені, - писав Тургенєв, - вона, між іншим, була причиною того, що я, що виріс серед побоїв і катувань, не стала нечистою руки своєї жодним ударом - але до« Записок мисливця »було далеко. Я був просто хлопчик - мало не дитя ».

Надалі, переживши суворі роки дитинства, отримавши освіту і ставши письменником, Тургенєв всю свою літературну і громадську діяльність направив проти гніту і насильства, що панували в Росії. Свідченням цьому стали чудові антикрепостнические розповіді. Більшість з них увійшло в книгу «Записки мисливця».

2.5. Реальні події, покладені в основу розповіді

До них близький за змістом і розповідь «Муму». Матеріалом для написання послужив дійсний випадок, який стався в Москві на Остоженке в будинку № 37.

Прототипами головних героїв оповідання є добре знайомі Тургенєву люди: його мати і двірник Андрій, колись жив в їх будинку.

Одного разу, об'їжджаючи свої маєтки, Варвара Петрівна помітила селянина богатирської статури, який на розпитування пані нічого не міг відповісти: він був німим. Їй сподобалися оригінальна постать, і Андрій був узятий в Спаське двірником. З цього часу він отримав нове ім'я - Німий.

«Варвара Петрівна хизувалася своїм гігантом двірником, - рассказивала.- Одягнений він був завжди прекрасно і, крім червоних кумачевих сорочок, ніяких не носив і не любив; взимку красивий кожушок, а влітку плисовий чумарці або синій сіряк. У Москві зелена блискуча бочка і красива сіра в яблуках заводська кінь, з якими Андрій їздив за водою, були дуже популярні у фонтана біля Олександрівського саду. Там все визнавали тургенєвського Німого, привітно його зустрічали і пояснювалися з ним знаками ».

Німий двірник Андрій, як і Герасим, знайшов і дав притулок у себе бездомну собачку. Звик до неї. Але собачка не сподобалася пані, і вона наказала її втопити. Німий виконав наказ барині і продовжував спокійно жити і працювати у барині. Як не гірко було Андрію, але він залишився вірним своїй пані, до самої смерті служив їй і, крім неї, нікого своєю

пані визнавати не хотів. Очевидиця розповідала, що після того трагічного кінця його улюблениці, Андрій жодної собаки ніколи не приголубив.

В оповіданні «Муму» Герасим показаний як бунтар. Він не мириться з заподіяну йому панею образою. В знак протесту він іде від жорстокої барині в село орати рідну землю.

Збереглося донесення царського чиновника з секретного листування цензурного відомства того часу. У ньому чиновник говорить про те, що читачі, прочитавши розповідь, здійсняться співчуттям до селянина, угнетаемому поміщицьким свавіллям.

Цей документ підтверджує велику художню виразність і ідейну силу тургенєвського твори.

бачив в Гарасима своєрідний символ - це уособлення російського народу, його страшної сили і незбагненною лагідності ... Письменник був упевнений, що він (Герасим) з часом заговорить. Ця думка виявилася пророчою.

3. Висновок

Зробимо наступні висновки:

1. Людина, котрий переніс в дитинстві страждання і біль, вступаючи в доросле життя, поводиться по-різному: хтось, як Варвара Петрівна, стає злим і мстивим, а хтось, як Тургенєв - чуйним до страждань людини, готовим допомагати людям не тільки словом, а й ділом.

2. Побачені в дитинстві приниження, образи людської особистості і гідності сформували в майбутньому письменника огиду до кріпосного права. Хоча Тургенєв не був політичним борцем, але за допомогою свого літературного таланту, громадської діяльності він боровся з кріпосницьким свавіллям.

3. В «Муму» стикаються дві сили: російський народ, прямодушним і сильний, і кріпосницький світ в особі примхливої, виживає з розуму баби. Але Тургенєв дає цього конфлікту новий поворот: у нього герой робить своєрідний протест, що вилився в його самовільному відході з міста в село. Виникає питання, на чому тримається кріпосне право, чому мужики-богатирі прощають панам будь-які примхи?

4. Інформаційні ресурси

1. Великий навчальний довідник. Російські письменники ХIХ століття. М .: Дрофа, 2000.

2. Життя і творчість: Матеріали для виставки в школі дитячої бібліотеки сост. і вступна стаття, М.: Дитяча література, 1988

3. Зі спогадів про родину. Література 5 клас під ред. - М.: Мнемозина 2010

4.. Біографія. Посібник для учнів. Л .: «Просвещение», 1976

5. Історія оповідання «Муму» Зміна № 000 листопада 1947р. [Електронний ресурс] / Режим доступу: Smena - *****\u003e storiya-Rasskaza-mumu

6. Тургенєв зібрання творів і листів в 28т. Листи. М.-Л., 1961 Т.2

7. Тургенєв в школі: Посібник для вчителів / уклад. .- М .: Просвещение, 19с.

8. Шер про російських письменників. Фотографії. М .: Дитяча література, 1982, 511с.

9. Енциклопедія. Що таке. Хто такий. в 3т. т. 3. М.: Педагогіка - Прес, 1999.

Біографія. Посібник для учнів. - Л: «Просвещение», 1976

Н. Біографія. Посібник для учнів.- Л .: «Просвещение», 1976

Біографія. Посібник для учнів. Л .: «Просвещение», 1976

Тургенєв зібрання творів і листів в 28т. Листи. М.-Л., 1961, Т 2 с.323

Там же - с. 389

Життя і творчість: матеріали для виставки в школі і дитячій бібліотеці сост. і вступна стаття, М .: Дитяча література, 1988

Зі спогадів про родину. Література 5 клас під ред. - М .: Мнемозина, 2010 с.58

tattooe.ru - Журнал сучасної молоді