Презентація на тему об'ємні зображення в скульптурі. «Мистецтвом відсікати зайве» назвав скульптуру великий італійський майстер Мікеланджело Буонаротті. об'ємні зображення в скульптурі Капустіна людмила. Способи отримання скульптури. матеріали

Тема уроку : Об'ємне зображення в скульптурі

мета уроку : формувати розуміння виражальних можливостей об'ємного зображення, розуміння зв'язку з навколишнім простором; вчити бачити конструктивну форму предмета, опановувати навичками об'ємного зображення предмета, активно сприймати різні види образотворчого мистецтва, використовувати відповідні художні матеріали.

Тип уроку: урок вивчення нових знань

Плановані освітні результати:

  • Предметні : Вивчення виражальних можливостей об'ємного зображення; класифікація по заданих підставах (види скульптури); використання художніх матеріалів та інструментів; організація робочого місця.
  • метапредметние :
    • регулятивні УУД - визначати мету, проблему в навчальній діяльності, усвідомлювати недостатність своїх знань;
    • пізнавальні УУД - самостійно розрізняти художні матеріали та шукати способи роботи з ними; розуміти навчальне завдання уроку;
    • комунікативні УУД - відповідати на питання, задавати питання для уточнення навчальної діяльності; усвідомлено використовувати мовні засоби відповідно навчальної ситуацією
  • особистісні : Вираз позитивного ставлення до процесу пізнання: прояв уваги, подиву, бажання більше дізнатися. Оцінювання власної навчальної діяльності: свої досягнення, самостійність, ініціативу, відповідальність, причини невдач.

Перегляд вмісту документа
«Презентація уроку образотворчого мистецтва на тему:" Об'ємні зображення в скульптурі "»

Муніципальне загальноосвітній заклад міста Джанкоя Республіки Крим

«Середня школа № 3»

Урок образотворчого мистецтва в 6 класі по темі:

«Об'ємні зображення в скульптурі»

Учитель образотворчого мистецтва:

Еміросманова З.К.


кругла скульптура

Рельєф і його різновиди


Скульптура і її різновиди

скульптура - вид образотворчого мистецтва, що дає об'ємно-просторове зображення предметів.

Саме слово походить від латинського « skulpere ",що значить " висікати ».

  • Художник, який присвятив себе мистецтву скульптури, називається скульптором або скульптором.
  • Головну його завдання становить передача людської фігури в реальному або ідеалізованому вигляді, тварини грають в його творчості другорядну роль, а інші предмети є лише в значенні придаткових або обробляються виключно з орнаментальною метою.

Види скульптури:

КРУГЛА СКУЛЬПТУРА

РЕЛЬЄФ

(Статуя, група, статуетка, бюст), розглянута з різних сторін і оточена вільним простором;

все зображуване створюється за допомогою обсягів, які виступають з площини фону.


Головні жанри скульптури

  • портретний;
  • історичний;
  • міфологічний;
  • побутовий;
  • символічний;
  • алегоричний;
  • анималистический.

кругла скульптура

скульптура Посейдона

в Копенгагені

Дискобол.

Мирон. V ст. до н.е.

СОКРАТ

(469-399 РР. ДО Н.Е.)


Рельєф і його різновиди

Зображення виступає над площиною фону більш, ніж на половину обсягу

Зображення виступає над площиною фону нЕ більше, ніж на половину обсягу

Вид поглибленого рельєфу

БАРЕЛЬЕФ

контррельєфи

горельєф

горельєф

БАРЕЛЬЕФ

контррельєфи


Способи отримання скульптури. матеріали

Спосіб отримання скульптури залежить від матеріалу:

  • пластика - нарощування обсягу скульптури додаванням м'якого матеріалу (глина)
  • ліпка - відсікання зайвих частин твердого матеріалу (камінь)
  • виливок - твір виникає завдяки вливання в форму розплавленого металу

Художньо-практична діяльність

З м / ф «Пластилінова ворона»



Використані джерела:

  • Космінська В.Б. Основи образотворчого мистецтва і методика керівництва образотворчою діяльністю дітей: лаб. практикум [навч. посібник для студентів пед. ін-тів] / В.Б Космінська, Н.Б. Халезова. - М .: Просвещение, 1981. - 144 с.
  • Неменского Л.А. Образотворче мистецтво. Мистецтво в житті людини. 6 клас: навч. для загальноосвіт. Організацій / Л.А. Неменского; під ред. Б.М. Неменского. - М .: Просвещение, 2014. - 175 с.
  • Скульптура [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.izmailovart.ru/glossari/97-skulptura.html . - Тема з екрану.

розділи: МХК і образотворчого мистецтва

клас: 6

цілі:

  • Ознайомити учнів з виразними можливостями об'ємного зображення, видами скульптурних зображень, зв'язком обсягу з навколишнім простором і освітленням, художніми матеріалами, застосовуваними в скульптурі, і їх властивостями;
  • Вчити створювати об'ємні зображення тварин, використовуючи пластилін;
  • Виховувати інтерес до навчальної діяльності та скульптурному мистецтву.

устаткування:

  • Презентація по темі уроку «Мистецтво творення» (Додаток 1) .
  • Зображення скульптурних форм.
  • Пластилін, баночки з водою, тканину для протирання рук, підкладкові серветки, ножі для пластиліну, стеки, сито.
  • Демонстраційні таблиці «Прийоми ліплення».

словник: скульптура, ліплення, рельєф

план уроку

  1. Організаційний момент. (Додаток 2 . Вірш В. Коркіна «Я і сонечко»)
  2. Повідомлення теми уроку.
  3. Вивчення нового матеріалу: повідомлення підготовлених учнів, презентація на тему уроку «Мистецтво творення».
  4. Постановка художнього завдання. Практична робота.
  5. Виставка дитячих робіт. Узагальнення отриманих знань.
  6. Підсумок уроку. Оцінювання.
  7. Домашнє завдання.

Хід уроку.

1. Організаційний момент. Перевірка готовності робочого місця.

2. Повідомлення теми уроку.

Хлопці, подивіться і скажіть, твори якого виду мистецтва ви бачите на дошці? (Скульптури.)

Як ви думаєте, чи випадково вони потрапили сюди? (Ні, не випадково.)

Про що ж піде мова сьогодні на уроці? (Про скульптурі.)

Від перших ідолів, від дольменів, магічних каменів, далеких прообразів сьогоднішніх пам'ятників йшло свідомість можливості скульптури, розуміння виразності та емоційності її матеріалу.

У скульптурі, мабуть, як ні в якому іншому вигляді художньої творчості, ясна його здатність давати узагальнену метографіческую форму життєвих явищ.

Слово «скульптура» нам відомо вже давно, але ось які можливості має об'ємне зображення, які види скульптурних зображень існують, ми познайомимося сьогодні на уроці. Крім того, ви самі побуваєте в ролі скульпторів і створите з пластиліну скульптуру тварини.

3. Вивчення нового матеріалу.

(Повідомлення учнів супроводжуються показом слайдів і коментарями вчителя.)

Скульптура - найдавніший вид мистецтва, що виник на зорі існування людства. Що ж являє собою скульптура і чим вона відрізняється від інших видів мистецтва? (Слайд 1.) У живописі зображення створюється фарбами на площині полотна. Скульптура, на відміну від живопису, імен справжній, реальний, а не зображений обсяг. Круглу статую можна обійти і побачити з усіх боків, оцінивши різні точки зору. До скульптури можна доторкнутися рукою, відчути шорстку або гладку поверхню каменю, округлість форми. слово «Скульптура»спочатку означало висікання, вирубання (ліпка) фігур з твердих матеріалів. Згодом цим поняттям позначалися і твори, що створюються за допомогою ліплення.

1-й учень: Що зображує скульптура.

Основний предмет зображення в круглій скульптурі - людина, хоча іноді скульптори зображують тварин і птахів, а ще рідше - неживі предмети. (Слайд 2.)Можливості скульптури суттєво відрізняються від можливостей живопису. У круглій скульптурі дуже складно відтворити картини природи, не можна показати особливості повітряної атмосфери. Зображуючи в основному тільки людини, скульптори, проте, вміють висловити в його тілесній формі будь-які ідеї - від ліричних, задушевних до найграндіозніших і величних. (Слайд 3.)

2-й учень: Скульптура - не копія натури.

Подібно будь-якій з художників, скульптор повинен вміти правильно передавати натуру (т. Е. Власне те, що є предметом зображення). Він повинен добре знати будову людського тіла, його пропорції, мускулатуру, вміти достовірно показувати рух. (Слайд 4.) але скульптор зовсім не прагне точно копіювати те, що бачить в житті. Якщо зробити точну копію людського обличчя або фігури, вийде щось дуже непривабливе - застиглий, неживої двійник. Для того щоб вийшло твір мистецтва, що відображає почуття і роздуми скульптора, необхідно відображати найважливіше, істотне, прибрати непотрібні деталі, а щось виділити, підкреслити, перебільшити. Скульптор не копіює, він творить, створює нову форму. (Слайд 5.)

3-й учень: Де можна зустріти скульптуру.

Скульптура створюється в майстерні скульптора, а зустрічається вона всюди - на вулицях і площах міст, серед зелені парків, на фасадах будівель, в тиші музейних залів і в кімнатах сучасних квартир. Скульптор створює свій твір в розрахунку на певний оточення. Місце, де буде стояти скульптура, визначає її розмір, матеріал, з якого вона буде виготовлена, і художні особливості її форми. (Слайд 6.)

Физминутку (Додаток 3)

4-й учень: Види скульптури.

Існує кілька видів скульптури (Слайд7).

Монументальна скульптура. (Слайд 8, 9.)

Монументальна (від латинського moneo - «нагадую») скульптура - це пам'ятники, споруджені на честь історичної події або що зображують видатної людини. У них проявляється здатність скульптури втілювати в узагальнених образах великі ідеї. Чим грандіозніше задум, там більше скульптор повинен проявити творчу фантазію, щоб домогтися ясності і виразності пластичних форм.

5-й учень: Паркова скульптура.(Слайд 10, 11.)

Мармурові і бронзові статуї часто зустрічають нас на алеях старовинних парків, прикрашають фонтани. Така скульптура зазвичай не висловлює великих, значних ідей. Вона служить для прикраси природного середовища: майстерна рука скульптора немов змагається з природою в створенні досконалих форм.

6-й учень: Скульптура малих форм.(Слайд 12, 13.)

Скульптура може бути призначена для життя в інтер'єрі. Це так звана скульптура «малих форм». Такі статуетки створені для довгого розглядання. «Співбесіди» з господарями будинку. Їх виконують особливо ретельно, приділяючи особливу увагу дрібним деталям і подробицям. У дрібної пластики найчастіше немає постаменту, лише іноді - невелика підставка.

учитель: Фасади палаців і храмів (рельєф).(Слайд 14, 15).

Існує два основних види пластики: кругла скульптура і рельєф. Їх можливості та особливості дуже сильно відрізняються. Кругла скульптура «живе» у вільному просторі, її можна обійти і розглянути з усіх боків. Рельєф (від латинського rilievo - «виступ, опуклість, підйом») подібний до об'ємного малюнка, виконаного в глині \u200b\u200bабо в камені. На рівній поверхні каменя. Дерева або іншого матеріалу скульптор виліплює, вирізає або висікає зображення фігур, предметів, нерідко створюючи складні сюжетні композиції. При цьому зображення залишається пов'язаним з фоном, виступає з нього - опукло або зовсім трохи, залишаючисьплоским.

Скульптурні рельєфи нерідко є частиною декоративного оздоблення храмів і палаців. Вони безпосередньо пов'язані з архітектурою, а їхні сюжети часто «розповідають нам про будівлю або про його господаря.

Види рельєфу.(Слайд 16, 17, 18, 19, 20, 21)

Залежно від того, наскільки об'ємно зображення фігури, наскільки вони пов'язані з фоном, виділяють два види рельєфу:

  • Барельєф - низький, досить плоский рельєф. Використовують на медалях і монетах, для прикраси архітектурних споруд.
  • Горельєф - високий рельєф, скульптурне зображення відступає від фону і дається майже в повний обсяг. У горельефе фігури здаються дуже опуклими, майже круглими. Іноді вони виглядають як статуї, приставлені до площини гладкого фону.
  • Мальовничий рельєф - за своїми особливостями нагадує мальовничу картину.
  • Врізаний рельєф - зображення в такому рельєфі не виступає над фоном, а, навпаки, йде вглиб. Контури і зображення немов подряпано скульптором на поверхні каменя.
  • Геми - рельєфи на дорогоцінних і напівкоштовних каменях, прикрасах. Заглиблене зображення, врізане вглиб твердого мінералу, називається «інталія», а опукле, що виступає над поверхнею каменю - «камея».

Матеріали скульптора.(Слайд 22, 23, 24, 25, 26, 27.)

- «Той і не був скульптором. Хто скаже вам: мені все одно: можна ту річ виконати і в мармурі, можна і в бронзі », - писав російський скульптор І. Єфімов. Кожен матеріал наділяє скульптуру своїми якостями, немов віддає твору частинку своєї душі. Всі матеріали скульптора можна розділити на м'які і тверді.

м'які матеріали - це глина, пластилін, віск. Працюючи з цими матеріалами, скульптор, власне кажучи, займається ліпленням - він виліплює, поступово нарощуючи обсяг майбутньої статуї.

тверді матеріали - різні камені - мармур, вапняк, піщаник, а також дерево і слонова кістка. З твердого, міцного каменю з найдавніших часів висікали скульптури гробниць і храмів.

метал - особняком серед матеріалів скульптора стоять метали: бронза, мідь, чавун і золото. Спосіб виготовлення металевих скульптур особливий - спочатку створюється модель майбутнього твору, а потім з неї роблять металеву виливок.

Физминутку (Додаток 3)

4. Постановка художнього завдання. Практична робота.

Сьогодні кожному з вас має бути побувати в ролі скульптора і виконати фігуру якої-небудь тварини. Але спочатку, давайте повторимо основні способи ліплення. (Робота то схемами-таблицях)

Основні прийоми ліплення: відриваємо, розгортаємо, з'єднуємо.

  1. яйце;
  2. крапля;
  3. ковбаска;
  4. джгутик;
  5. завиток;
  6. морквина;
  7. коржик;
  8. смужка;
  9. пластик;
  10. трубочка;
  11. Соломка.

Самостійна робота дітей.

5. Виставка дитячих робіт. Узагальнення отриманих знань. (Слайд 28.)

- Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

Що означає слово «скульптура»?

Перерахуйте види скульптури.

Перерахуйте матеріали скульптора.

6. Підсумок уроку. Оцінювання.

Ось і підійшов до кінця наш урок. Сьогодні ви всі потрудилися на славу. Дякую вам за співпрацю.

7. Домашнє завдання.

Принести зображення різних видів скульптури.

Колись дуже давно - так свідчить легенда - жив на острові Крит в Середземному морі скульптор Пігмаліон. Не знайшлося серед мешканок Кіпру тієї, на якій скульптор захотів би одружитися - вирішив він на все життя залишитися самотнім. Він цурався всіх і цілими днями працював у себе в майстерні. Але в його уяві жив образ прекрасної жінки. Зі слонової кістки створив він чудову статую і назвав її Галатеєю. Статуя вийшла такою надзвичайної краси, що скульптор закохався в неї. В одне зі свят на честь богині любові і краси Афродіти Пігмаліон відправився в храм цієї богині, приніс їй жертву і став благати, щоб вона дала йому в дружини жінку таку ж прекрасну, як прекрасна була його статуя. Богиня не змогла знайти таку жінку серед живуть, а виконати прохання художника їй дуже хотілося ... Пігмаліон повернувся додому, підійшов поцілувати свою статую, і - о диво! - під поцілунками статуя ожила, перетворилася в прекрасну жінку.

6 клас

Урок по темі: Об'ємні зображення в скульптурі.

цілі: познайомити учнів з виразними можливостями об'ємного зображення, видами скульптурних зображень, зв'язком обсягу з навколишнім простором і освітленням, художніми матеріалами, застосовуваними в скульптурі, і їх властивостями; вчити створювати об'ємні зображення тварин. Використовуючи пластилін, виховувати інтерес до навчальної діяльності та скульптурному мистецтву, виховувати повагу до вчительської праці.

устаткування: репродукції скульптур з різних видів матеріалів; зразок педагогічного вироби.

Словник: Скульптура

Хід уроку.

1) Організаційний момент.

1. Привітання.

Привіт, хлопці! Ми сьогодні проведемо з вами незвичайний урок образотворчого мистецтва.

2. Перевірка готовності учнів до уроку.

А незвичайний він тим, що нам не потрібні будуть альбоми, фарби, олівці, а лише маленький шматочок пластиліну і ваші вмілі руки. Ми з вами сьогодні будемо ліпити, творити, творити. Станом скульпторами.

2) Повідомлення теми уроку.

Слово «скульптура» вам відомо вже давно, але ось які можливості має об'ємне зображення, які види скульптурних зображень існують, ви познайомитеся сьогодні на уроці. Крім того, самі створите скульптуру тварини.

Слайд № 1

«Об'ємні зображення в скульптурі»

3) Вивчення нового матеріалу

1.Сообщеніе теоретичних відомостей про скульптуру

Слайд № 2

Слово «скульптура» спочатку означало висікання, вирубання (ліпка) фігур з твердих матеріалів. Згодом цим поняттям позначалися і твори, що створюються за допомогою ліплення.

Через всю історію скульптури проходять теми материнства, любові, страждання.

Сприйняття скульптури - це не тільки огляд її обсягів і граней. Скульптура має свої невидимі кордони, які часто не збігаються з її силуетом. Вона організовує навколо себе як би зону впливу.

слайд №3

Варто в м Саратові в невеликому сквері скромна, не великий величини скульптура, присвячена першій вчительці. Проходять люди і кожен сприймає цю скульптуру по-своєму. Деякі просто проходять повз, інші зупиняються і замислюються, а що ж такого героїчного зробила ця молода вчителька, щоб її увічнили - звели їй пам'ятник. Та нічого особливого! Просто люди цієї професії можуть взяти в руки незміцнілу маленьку душу дитини, вкласти в неї крапельку свого серця, жменьку розуму, доброти і зліпити з неї великого душею людини. Людини з великої літери, який не побоїться протистояти ворогові і зробить подвиг, який буде підніматися на першу сходинку п'єдесталу пошани. Людини, який своєю творчістю підкорить весь світ, людини, який, не покладаючи рук, буде працювати на полях і заводах і людини книги, якого читатимуть у всьому світі. І це все будуть її подвиги, її досягнення. Від цього скульптура вчительки стає гордою і величною.

А ви зустрічалися з якимись скульптурами і яке враження вони на вас справили?

А як ви думаєте у цих увічнених у бронзі і мармурі людей, були перші вчителі?

/ Да були/

В славі цих людей є заслуга вчителів.

Вам доводилося, наприклад, будувати скульптури з піску на пляжі, а ліпити зі снігу фігури? Значить, ви вже трішечки торкалися до праці скульптора. Ваші руки, перетворюючи матеріал, надавали йому нову форму.

слайд №4

Від матеріалу залежить, яким чином скульптор буде його обробляти.

Якщо це глина, то її податлива маса, слухняна рукам, мнеться, ліпиться, нарощує обсяг

А якщо це суворий граніт

Або сяючий мармур

Або пластичне дерево, то художник, навпаки, сколює, прибирає зайве, немов звільняє задуманий образ.

слайд №5

Є два види скульптур: кругла і рельєфна.

Кругла скульптура тривимірна, тобто має обсяг і існує в реальному просторі. Скульптуру можна подивитися з усіх боків, обійти кругом і побачити по-різному.

Зображення в рельєфі будується на площині, опукло виступаючи над площиною, або поглиблено в неї.

Незважаючи на те, що скульптура матеріальна, матеріальна, зобразити в цьому виді мистецтва можна далеко не все. Як показати в скульптурному зображенні, наприклад, далечінь? Тому зображення в скульптурі в основному присвячені людині, а також тваринам.

слайд №6

Звернемося до зображення тварин. Ця тема невичерпна! Людина почала зображати звірів ще в первісні часи і досяг в цьому досконалості. І сьогодні анімалістичні жанр - зображення тварин у всіх видах образотворчого мистецтва - усіма любимо, йому присвячують свою творчість чудові художники, у яких були свої вчителі. Вони навчили їх любити звірів, дивуватися чарівності і краси тваринного світу!

Чи є у вас вдома маленькі скульптурні твори зі скла, порцеляни, дерева, кераміки, металу, каменю, які правильно називаються творами дрібної пластики?

Зверніть увагу на невелику виставку. Ось такі невеликі скульптури прикрашають наші будинки.

Але можна і самому зробити скульптуру з пластиліну.

Все у нас для початку роботи готове, необхідно тільки розім'ятися.

Физкультминутка.

1. Початкове положення - стоячи, ноги разом, руки витягнуті в сторони. Виконати кругові рухи руками.

2. Початкове положення - стоячи, ноги разом. Витягнути ліву руку вгору, прогнутися вправо, повернутися в початкове положення, потім виконати вправу в іншу сторону

3. Потренуємося м'язи очей: сидячи, повільно переводити погляд з підлоги на стелю і назад (голова нерухома).

Досить, хлопці, приступаємо до роботи.

4) Практична робота.

Прийомів роботи з пластиліном багато. Можна виліпити фігурку тварини витягуванням або ж з окремих частин.

Добре розминаємо пластилін, виліпимо спочатку корпус тваринного

tattooe.ru - Журнал сучасної молоді