Сім'я основи світових релігійних культур. Конспект уроку по орксе. модуль: «основи світових релігійних культур» .Проте уроку: "сім'я" презентація до уроку по орксе (4 клас) на тему. Про викладання комплексного навчального курсу

цілі: Показати значення сім'ї в житті кожного громадянина,

з'ясувати, як традиційні релігії відносяться до сім'ї.

завдання: Формувати шанобливе ставлення до батьків, оточуючих,

сприяти формуванню розуміння значущості сімейного виховання для становлення особистості,

сприяти розвитку позитивного ставлення до життя, до навколишньої дійсності, до своєї сім'ї.

устаткування: Мультимедиапроектор, комп'ютер, екран, електронний додаток до навчального посібника А.Л.Бегловой, Е.В.Сапліной «Основи світових релігійних культур», навчальний посібник А.Л.Бегловой, Е.В.Сапліной «Основи світових релігійних культур», відеоролик «Гімн сім'ї», ватман для зображення емблеми сім'ї, фломастери.

оформлення: Малюнки дітей по темі «Сім'я»,

твори «Моя сім'я»,

прислів'я та приказки про сім'ю,

висловлювання великих людей про сім'ю,

виставка сімейних фотографій на тему «Моя сім'я»,

відеоролик «Гімн сім'ї»,

медаль «За любов і вірність»,

Стенд: "Заповіді сімейного життя"

Хід уроку

I. Організація діяльності учнів

II. Підготовка до вивчення нового матеріалу

1.Беседа з учнями з питань

- У кожної людини є свої цінності.

А що ви розумієте під цим словом?

(Запис відповідей дітей)

Яка з цих цінностей на ваш погляд найважливіша? (сім'я)

2.Чтеніе вірші підготовленим учнем

Як з'явилося слово "сім'я"? Колись про нього не чула Земля ... Але Єві сказав перед весіллям Адам: Зараз я тобі сім питань задам; "Хто діток народить мені, богиня моя"? І Єва тихенько відповіла "я", "Хто їх виховає, цариця моя "? І Єва коротко відповіла" я "" Хто їжу зготує, про, радість моя "? І Єва все так же відповіла" я "" Хто плаття пошиє? випрати білизну? Мене приголубить? Прикрасить житло? Відповідай на питання, подруга моя! "" я "," я "... тихо мовила Єва -" я "," я "... Сказала вона знаменитих сім" я "Ось так на землі з'явилася сім'я.

Конфуцій писав: "Держава - це велика сім'я, а сім'я - це маленька держава, і тримається воно на любові".

Чи треба говорити для чого людині сім'я? Думаю, кожен відповість по-своєму (Відповіді дітей), Але напевно прозвучить одна проста і вірна думка - для щастя.

Так, людське щастя навряд чи можливо без сім'ї. Ні сама захоплююча робота, ні друзі не можуть дати те, що може дати сім'я.

Де, як не в сім'ї, отримує людина то, до чого прагне в будь-якому віці: відчуття своєї потрібності близьким, усвідомлення, що любимо або любиш сам, віру, що є на землі місце, де тебе чекають і люблять.

Де, як не в сім'ї, людина отримує заряд любові і бадьорості, сил творчих і духовних, без яких він не може нормально жити і працювати.

Де, як не в сім'ї, отримують люди добрим подарунком - щастя материнства і батьківства.

3. словникова робота

Етимологія слова - Згідно Ляпунову сѣ Мья є собир. сѣ мь, подібно братія.

Лексичне значення слова - група живуть разом близьких родичів

Сім'я - найголовніше в житті для кожної людини

Це близькі та рідні люди, ті, кого ми любимо, з кого беремо приклад, про кого піклуємося, кому бажаємо добра і щастя!

Її основні ознаки:

а) шлюбні або кровно родинні зв'язки між усіма її членами,

б) спільне проживання в одному приміщенні,

в) загальний спільний бюджет.

4. Презентація «Пам'ятники сім'ї

Пам'ятник сім'ї - це символ непорушних цінностей, які є і будуть фундаментом суспільства.

вінценосна сім'я



Поруч зі Свято-Феодорівського Кафедральним собором, варто

Двоє дорослих - мама і тато, а поруч діти - старша дочка, син і молодшенька, плюс ще один малюк в утробі матері.

При погляді на цей пам'ятник чомусь згадується фраза з "Анни Кареніної":



Побудований в селищі Олексіївка міста Кинель Самарської області 7 травня 1995 року до 50-річчя Перемоги. Це пам'ятник матері, у якої війна забрала всіх дев'ятьох синів: шестеро загинули на фронті, троє пізніше померли від ран.

Варварське відношення до пам'ятників

У Ташкенті був знесений встановлений біля палацу Дружби народів , усиновила в роки Великої Вітчизняної війни 15 дітей-сиріт серед яких були росіяни, білоруси, молдаванин, українець, латиш, казах, татарин і т.д. і стала символом милосердя і гуманізму узбецького народу.

Скульптурна композиція, яка зафіксувала сім'ю коваля Шамахмудова і називається «Монумент Дружби народів», була відкрита 26 травня 1982 роки (скульптор Д.Рябічев, архітектори Л.Адамов, С.Адилов). Вона простояла на цьому місці майже 26 років.



Так пам'ятник виглядав за радянських часів


Святий благовірний князь Петро, \u200b\u200bв чернецтві Давид, і свята благовірна княгиня Февронія, в чернецтво Євфросинія, Муромське чудотворці. Благовірний князь Петро був другим сином Муромського князя Юрія Володимировича. Він вступив на Муромський престол в 1203 році. За кілька років до цього святий Петро захворів проказою, від якої ніхто не міг його вилікувати. У сонному видінні князю було відкрито, що його може зцілити дочка бджоляра благочестива діва Февронія, селянка села Ласкавого в Рязанській землі. Святий Петро послав у те село своїх людей.

Коли князь побачив святу Февронію, то так полюбив її за благочестя, мудрість і доброту, що дав обітницю одружитися на ній після зцілення. Свята Февронія зцілила князя і вийшла за нього заміж. Святе подружжя пронесли любов один до одного через всі випробування. Горді бояри не захотіли мати княгиню з простого звання і зажадали, щоб князь відпустив її. Святий Петро відмовився, і подружжя вигнали. Вони на човні відпливли по Оке з рідного міста. Свята Февронія підтримувала і втішала святого Петра. Але незабаром місто Муром спіткав гнів Божий, і народ зажадав, щоб князь повернувся разом зі святою Февронія.

Святе подружжя прославилися благочестям і милосердям. Померли вони в один день і годині 25 червня 1228 року, взявши перед цим чернечий постриг з іменами Давид і Єфросинія. Тіла святих були покладені в одному гробі.

Святі Петро і Февронія є покровителями сім'я і шлюбу.

Вони є зразком християнського шлюбу. Своїми молитвами вони зводять Небесне благословення на молодят.

їх пам'ять православна церква святкує 8 липня. Але, на жаль, ще далеко не всі наші співвітчизники знають про це.


Ікона зображує святих муромских чудотворців Петра і Февронію (в чернецтві - Давида і Евфросинию).

2008 рік. Указом Президента Росії оголошений . Володимир Путін підкреслив, що проведення Року Сім'ї «дозволить об'єднати зусилля держави, суспільства, бізнесу навколо найважливіших питань зміцнення і підтримки інституту сім'ї, базових сімейних цінностей»

В цей же рік в день пам'яті святих благовірних князів Петра і Февронії Муромських - 8 липня - був офіційно оголошений святом - Днем сім'ї, любові і вірності. У російських містах почалася кампанія по встановленню пам'ятників Петру і Февронії. І, що логічно,



Гробниця з мощами святих благовірних і преподобних князя Петра і княгині Февронії знаходиться в

Нині до мощів святих Петра і Февронії з'їжджається безліч паломників з усіх кінців країни, ближнього і далекого зарубіжжя. Незліченні випадки благодатної допомоги за молитвами святих. Православна Церква вшановує їх як покровителів сім'ї. У монастирському літописі є свідчення про благополучних дозволах сімейних конфліктів та даруванні бездітним подружжям довгоочікувану дитину.








іудаїзм

В іудаїзмі сім'я - це найбільша цінність, а шлюб і народження дітей вважаються однією з найголовніших заповідей, даної ще Адамом і Євою.

християнство

Для православних християн шлюб - це одне з таїнств, в яких Сам Бог благословляє люблять один одного. Величезне значення в християнстві надається шануванню батьків і шанобливого до них ставлення.

буддизм

В буддизмі все віруючі поділяються на ченців і мирян. Для мирян сімейне життя є найважливішою частиною їхнього життя. Призначення сім'ї - це відповідальність і турбота про дітей, про батьків, про ченців.

Іслам

Іслам розглядає шлюб як зобов'язання перед Богом, а численне потомство - це благословення Всевишнього. Сімейне життя у мусульман огороджена від сторонніх поглядів. З особливою повагою мусульмани ставляться до жінки. Пророк Мухаммад сказав, що «рай знаходиться під ногами наших матерів».

Як ви розумієте цей вислів?

Физкультминутка

IV.Закрепленіе (Комп'ютер)

тренажер - Виберіть вірний варіант

1.В християнстві сім'ю часто називають ... «Малої Церквою»

2.Відповідно ісламу, одружений чоловік має перевагу перед .... неодруженим

3.Одна з 10 біблійних заповідей говорить .... «Шануй батька і матір»

4.Ідеалом людських взаємин в буддизмі є ... материнська любов

V.Контроль(Комп'ютер)

Вкажіть правильну відповідь

1.В православної традиції вінчання - ... одне з найважливіших таїнств

2. Як в іудаїзмі сприймається створення сім'ї і продовження роду ... як заповідь, дана ще Адамом і Євою

3.Брак в ісламі вважається ... зобов'язанням перед Богом

4.Люді, що належать до буддійським традиціям, можуть ... перебувати у шлюбі або належати до чернечій громаді.

VI.Работа в групах

- Уявіть, що ви учасники конкурсу на кращу емблему сім'ї.

Зобразіть її. Обгрунтуйте. (Показ підготовленого ескізу емблеми)

Хороша сім'я-це міцний союз люблячих, духовно близьких і рівноправних людей, у яких нормою відносини є повага, довіра, взаємодопомога, спільні погляди.

VII.Ітог уроку.

Чому в православ'ї сім'ю називають малою Церквою?

Як повинні жити люди в християнському шлюбі?

Яке значення має шлюб в юдаїзмі та ісламі?

У чому полягає значення шлюбу в буддизмі?

VIII Релаксація.

- Що найцікавіше було в уроці?

Про що вам захотілося розповісти друзям?

IX. Відеоролик «Гімн сім'ї».

X. Будинок. завдання

(В робочому зошиті)

Електронний додаток до навчального посібника А.Л.Беглова, Е.В.Сапліной, Е.С.Токаревой і д.р. «Основи релігійних культур і світської етики». (Модуль «Основи світових релігійних культур»). Електронний додаток до навчального посібника А.Л.Беглова, Е.В.Сапліной, Е.С.Токаревой і д.р. «Основи релігійних культур і світської етики». (Модуль «Основи світових релігійних культур»). Див. Виноску №1.


Технологічна карта уроку
Учитель: Ковальова Світлана Михайлівна
Клас: 4
Модуль: «Основи світових релігійних культур»
Тема уроку: Сім'я
Місце уроку в темі, що вивчається: 28 урок
Тип уроку: Засвоєння нових знань
Мета: дати уявлення про ставлення до сім'ї традиційних релігій
Завдання уроку:
1.Образовательние:
- Знайомство з поняттями сім'я, сімейні цінності; розкриття ставлення до родини в традиційних релігіях; формувати шанобливе ставлення до сім'ї, сімейних цінностей; вміння об'єктивно оцінювати себе та інших;
2.Развівать:
- Створювати умови для розвитку логічного мислення, уваги, пам'яті; культури мови і емоцій учнів; розвиток вміння працювати з підручником, словником і комп'ютерними ресурсами для отримання найбільш точної повної інформації; розвивати пізнавальний інтерес до предмету;
3.Воспітательние:
- формувати шанобливе ставлення до сім'ї;
- виховувати відповідальність по відношенню до членів сім'ї;
- виховувати через приклади уроку поняття «дружній, щасливої \u200b\u200bродини»
Плановані результати:
дати початкове уявлення про моральні норми поведінки та правила моральної поведінки, про етнічні норми взаємин в сім'ї і між поколіннями;
сприяти формуванню ціннісного ставлення до Росії, до свого народу, своєї сім'ї, старшому поколінню.
Метапредметние УУД:
Особистісні УУД: формувати внутрішню позицію школяра, позитивне ставлення до навчання; встановлювати зв'язок між метою навчальної діяльності і її мотивом; виховувати повагу і працьовитість.
Комунікативні УУД: слухати і розуміти мову інших; вміти домовлятися і приходити до спільної думки в спільну діяльність; вміти з достатньою повнотою і точністю виражати свої думки; володіти діалогічного формою мови.
Регулятивні УУД: сприяти формуванню вміння приймати і зберігати навчальну задачу; визначати і формулювати мету діяльності на уроці; вчити визначати мету завдання, коригувати роботу по ходу його виконання, висловлювати своє припущення на основі навчального матеріалу; контролювати і оцінювати свої дії в роботі з навчальним матеріалом при співробітництві з учителем і однокласниками.
Пізнавальні УУД: вчитися аналізувати, вибудовувати логічний ланцюг міркувань; орієнтуватися в підручнику; знаходити відповіді на питання в тексті; розвивати вміння самостійно виділяти і формулювати пізнавальну мету.
Технології, які використовуються на уроці: проектна діяльність, проблемне навчання.
Форми роботи учнів: фронтальна, парна, в групах.
Необхідне обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, підручник «Основи світових релігійних культур», ромашки,

Структура і хід уроку
Етап уроку Діяльність вчителя Діяльність учнів Універсальні навчальні дії
1. організаційний момент.
Створити емоційний настрій на роботу,
мотивувати учнів до навчальної діяльності.
-Здравствуйте, хлопці! Я дуже рада бачити вас, своїх добрих і розумних учнів! Подивіться, як дивно ласкаво і ніжно посміхається вам сонечко! Давайте сміявся йому у відповідь ?! А тепер посміхніться один одному, гостям. Бачите, як весело, приємно і тепло стало всім нам? А щоб цей день і урок залишалися радісними і приємними, побажайте всього доброго і хорошого собі і своїм друзям. Доторкніться долоньками до долоньках свого сусіда по парті і побажайте успіхів йому сьогодні.
І послухаємо пісеньку
Звучить пісня «Дружна сімейка»
-Понравілась вам пісня?
- Про кого йде мова в цій пісні?
- Як одним словом можна їх назвати? Перевіряють готовність до уроку;
На дошці - сонечко.
Хлопці сідають за 3 стола.
-О мамі, татові, бабусі, брата, сестру
-Сім'я Особистісні УУД: бажання і прагнення до пізнавальної деятельності.Регулятівние УУД: настрій на роботу, створення ситуації успіху.
Комунікативні УУД: планування навчального співробітництва. 2.Самоопределеніе до навчальної діяльності. Постановка проблеми.
3. Вивчення теми і осмислення матеріалу уроку.
4. ФізмінуткаПостарайтесь визначити тему нашого уроку.
-Правильно, ми будемо говорити про сім'ю і сімейних цінностях в різних релігійних традиціях.
Сім'я - слівце дивне,
Хоча не іноземне.
-Як слово вийшло,
Неясно нам зовсім.
Ну, «Я» - ми розуміємо,
А чому їх сім?
Не треба думати і гадати,
А треба просто порахувати:
Два дідусі,
Дві бабусі,
Плюс тато, мама, я.
Склали? Виходить сім чоловік,
Родина"!
«Сім'я» - ми чуємо це слово кожен день і настільки до нього звикли, що часом не замислюємося, що воно означає.
А де ми можемо уточнити значення слова?
1 група - Словник Ожегова С.І .:
1. Це група живуть разом близьких родичів; 2. Об'єднання людей, згуртованих спільними інтересами.
2 група - Ушаков Д.Н .: Сім'я - група людей, що складається з батьків, дітей, онуків і ближніх родичів, які живуть разом.
3 група - «Велика радянська енциклопедія.» Сім'я - група людей, що складається з батьків, дітей, онуків і ближніх родичів, які живуть разом.
- Раніше сім'ї завжди були великими. А зараз є сім'ї і великі, і маленькі.
- А у вас сім'я велика? Розкажіть про свою сім'ю.
- Яка сім'я називається дружною?
- Про дружних сім'ях складають легенди. Послухайте одну з них «Як з'явилася дружна сім'я».
- Прочитайте назви цих якостей: (на слайді) РОЗУМІННЯ, ЛЮБОВ, ДОВІРА, ДОБРОТА, ТУРБОТА, ДОПОМОГА, ДРУЖБА.- Якщо кожен член родини буде слідувати цим правилам, то в родині буду панувати: мир і злагода. А значить, всі будуть щасливі.
- А зараз поговоримо про ставлення традиційних релігій Росії до сім'ї. На яке питання ми повинні відповісти?
Робота з підручником: Знайти в підручнику (с. 74) відповідь на питання:
- Як повинні жити люди в християнському шлюбі?
- Кожна група отримує завдання.
1) В Християнстві шлюб - це школа .... (Любові)
2) В іудаїзмі шлюб - одна з найголовніших заповідей.
3) В ісламі - обов'язок.
4) У буддизмі - відповідальність.
- Перевіряємо.
- А зараз ми проведемо дуже коротеньку гру. Встаньте поруч з партою на одну ногу, руки витягніть вперед. А тепер встаньте парами, обличчям один до одного. Знову встаньте на одну ногу, але в парах візьміться за руки.
- Коли було легше втриматися на одній нозі?
- Чому в парі легше, як думаєте?
- Що вам допомогло?
- Так, підтримка людині потрібна завжди, особливо вона необхідна в сім'ї. Визначають тему уроку, висувають припущення про мету і завдання уроку.
-Сьогодні на уроці ми будемо говорити про сім'ю і сімейних цінностях.
Беруть участь в бесіді.
У словниках (робота в групах)
2-3 учня розповідають про свої родини.
Називають ознаки дружної сім'ї.
Читає заздалегідь підготовлений учень: «Давним-давно жила сім'я, в якій було 100 осіб, але не було між ними згоди. Втомилися вони від сварок і чвар. І ось вирішили члени сім'ї звернутися до мудреця, щоб він навчив їх жити дружно. Мудрець уважно вислухав прохачів і сказав: «Ніхто не навчить вас жити щасливо, ви повинні самі зрозуміти, що вам потрібно для щастя. Напишіть, який ви хочете бачити свою сім'ю ». Зібралася ця величезна родина на сімейну раду і вирішили вони, щоб сім'я була дружною, треба ставитися один до одного, дотримуючись цих якостей ... »
- Як повинні жити люди в шлюбі?
Читають в підручнику
групова робота
1 група - Яке значення має шлюб в юдаїзмі?
2 група - Яке значення має шлюб в ісламі?
3 група - В чому полягає значення шлюбу в буддизмі?
Відповіді учнів 1-3 груп.

Будувати свої мовні висловлювання в усній формі.
Регулятивна УУД: визначають і формують навчальне завдання
Комунікативні УУД: вміти відповідати на запитання вчителя, аргументувати свою точку зору.
Пізнавальні УУД: Побудова логічного ланцюга міркування.
Комунікативні УУД: Вміти в комунікації будувати висловлювання.
Особистісні УУД: вміти не створювати конфліктів, домовлятися, розподіляючи роботу в групі.
Регулятивні УУД: вміння утримувати навчальне завдання.
5. Закріплення вивченого.
Робота в парах.
Висновок -Давайте попрацюємо з таблицями: подивимося і визначимо, що спільного є у всіх релігіях світу, для побудови добрих відносин в родині? (+) - Які цінності є спільними для всіх сімей?
-Які прислів'я про сім'ю ви знаєте? Як ви їх розумієте?
Склади прислів'я із запропонованих частин і з'єднайте їх стрілками.
- Поясніть, як ви розумієте прислів'я.
1.На що скарб, коли в сім'ї лад.
Согласье в будинку - достаток у домі, розбрати в сім'ї - пропадати всьому.
Сім'я сильна, коли над нею дах одна.
2. Вся родина разом, так і душа на місці.
В рідній сім'ї і каша густіше.
За загальним сімейним столом їжа смачніша.
3. Будинок зігріває не пекти, а любов і злагода.
Дерево тримається корінням, а людина сім'єю.
Сім'я без дітей, що квітка без запаху.
Давайте повернемося до цілей нашого уроку. Чи вдалося нам досягти їх? Що таке сім'я? Як ставляться до сім'ї основні релігії світу?
Яку сім'ю можна назвати щасливою?
-любов чоловіка і дружини один до одного;
- любов батьків до дітей;
-почітаніе батьків;
-згода;
- турбота;
-терпеніе;
-повага,
-прощеніе;
-сімейні традиції
Припущення дітей.
Робота в парах. Виконання завдання, міркування, докази своєї точки зору.
Пояснення прислів'їв. Комунікативні УУД:
Вміти формулювати думку, будувати висловлювання, аргументувати свою точку зору.
співробітництво в пошуку та виборі інформації.
Пізнавальні УУД: Встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, робити висновки.
6. Рефлексія діяльності
(Підсумок уроку).
7. Домашнє завдання. Організовує бесіду з уточнення і конкретизації нових знань
-А які свята, присвячені членам сім'ї ви знаєте?
15 травня -Міжнародний день сім'ї,
1 червня - День захисту дітей, 20 листопада «Всесвітній день дитини», третю неділю червня - День батька, першу неділю листопада - День матері, першу неділю березня - «Національний день бабусь» (Франція)
У Росії існує Всеросійський день сім'ї - 8 липня.
Відзначати стали це свято з 2008 року. День сім'ї в Росії відзначається в цей день не випадково. 8 липня - православна церква вшановує пам'ять святих Петра і Февронії. Вони були чоловіком і дружиною.
Символом свята стала ромашка (символ любові на Русі). Ви зрозуміли, хлопці, чому у вас на столах не чарівна квітка-семицветик, а звичайна ромашка?
- Хлопці, давайте візьмемо наші ромашки в руки. Відчуваєте, які вони тендітні? Кожна квітка тягнеться до сонечка. Ось так і сім'я, як дар Божий, потребує любові і захисту. Давайте берегти цю найбільшу цінність - нашу сім'ю.
- А зараз, кому сподобалося на нашому уроці, покажіть в центрі ромашки посмішку, а кому ні - то журба. І прикріпимо символи нашої маленької сім'ї ближче до сонечка, і нехай ваші сім'ї міцніють і процвітають.
- (Звучить «Гімн сім'ї»)

І закінчити урок я б хотіла віршем.
Сім'я-це щастя, любов і удача,
Сім'я-це влітку поїздки на дачу.
Сім'я-це свято, сімейні дати,
Подарунки, покупки, приємні витрати.
Сім'я-це праця, один про одного турбота
Сім'я-це багато домашньої роботи.
Сім'я-це важливо!
Сім'я-це складно!
Але щасливо жити одному неможливо!
Завжди будьте разом, любов бережіть,
Образи і сварки подалі женіть,
Хочемо, щоб про вас говорили друзі:
«Яка гарна ця сім'я!»
Підготуй розповідь про свою сім'ю. Разом з батьками придумай і намалюй герб своєї родини.
Відповідають на питання, узагальнюють, роблять висновки.
- символ любові
Діти прикріплюють свої ромашки до сонечка. Регулятивні УУД:
вміння здійснювати пізнавальну і особистісну рефлексію; в діалозі з учителем оцінюють ступінь успішності своєї роботи
Особистісні УУД:
розуміння значення сім'ї в житті людини, бажання берегти сімейні традиції і сімейні цінності.

Урок по курсу «Основи релігійних культур і світської етики»

модуль: «Основи світових релігійних культур»

Тема уроку: «Сім'я».

Клас: 4

нижньовартовська

мета : Дати уявлення про ставлення до сім'ї традиційних релігій Росії.

завдання : Познайомити учнів з роллю сім'ї в світових релігіях, формувати шанобливе ставлення до сім'ї, сімейних цінностей, виховувати через приклади уроку поняття «дружній, щасливої \u200b\u200bродини», продовжити розвивати вміння порівнювати і узагальнювати матеріал, усвідомлено і довільно будувати мовні висловлювання.

Основні поняття:сім'я, сімейні цінності

ресурси: мультимедиапроектор, комп'ютер, екран, презентація до уроку, відеоролик «Притча Щастя», електронний додаток до навчального посібника А.Л.Бегловой, Е.В.Сапліной «Основи світових релігійних культур», підручник А.Л.Бегловой, Е.В. Саплін «Основи світових релігійних культур», тлумачний словник С. І. Ожегова, Д.Н.Ушакова, аудіозапис «Гімн Сім'ї» Інь-Янь, додаток до уроку, роздатковий матеріал для роботи в групах.

запрошені: батьки, бабусі, дідусі.

Хід уроку

Урок 28. Сім'я. Як традиційні релігії відносяться до сім'ї. Сім'я займає велике місце в релігійних традиціях. У православ'ї сім'я іменується малої або маленькою Церквою. Шлюб вважається одним з таїнств християнських. Жити в шлюбі - жити в любові. Іудаїзм. Шлюб і народження дітей вважається однією з найважливіших заповідей. Іслам. Шлюб це обов'язок, діти - знак божого благовоління. Провідна роль матері у вихованні, після повноліття - батька. Виховання любові і поваги до старших, до батьків. Буддизм. Віруючі в буддизмі: ченці з громади і миряни (поза нею). Для мирян сім'я - важлива частина життя. Шлюб полягає заради щастя двох і заради інтересів громади. Головне призначення сім'ї - відповідальність і турбота і дітей, про батьків, про ченців. Материнська любов в буддизмі є ідеал людських взаємин.

Слайд 22 з презентації «Модуль« Основи світових релігійних культур »» до уроків релігії і етики на тему «Модулі ОРКСЕ»

Розміри: 960 х 720 пікселів, формат: jpg. Щоб безкоштовно завантажити слайд для використання на уроці релігії та етики, клацніть на зображенні правою кнопкою мишки і натисніть «Зберегти зображення як ...». Завантажити всю презентацію «Модуль« Основи світових релігійних культур ».pps» можна в zip-архіві розміром 1965 КБ.

завантажити презентацію

модулі ОРКСЕ

«Модулі ОРКСЕ» - Основи релігійних культур і світської етики. Основи буддійської культури. Основи ісламської культури. Основи світської етики. Основи іудейської культури. Підручники по курсу. Нормативно-правова та методична документація. Основи світових релігійних культур. Цілі і характер нового навчального курсу. Основи православної культури.

«Модулі» - Виховання дітей. Синагога і її пристрій. Навчальний модуль «Основи світської етики». Вибір моральних зразків. Молитовна кімната. На заняттях курсу ОРКСЕ. Мусульманська сім'я. Діти в буддизмі. Питання духовно-морального виховання дітей. Нормативно-правова основа. Сім'я в буддійської культури і її цінності.

«Модуль« Основи світових релігійних культур »» - Навчальні модулі. Росія - наша Батьківщина. Родина. Релігії світу та їх засновники. Любов і повага до Батьківщини. Паломництва і святині. Добро і зло. Священні споруди. Священні книги релігій світу. Виникнення релігій. Структура викладу теми уроків в навчальних посібниках. Милосердя, турбота про слабких, взаємодопомога.

«Зміст курсу ОРКСЕ» - Основи буддійської культури. Мета і завдання комплексного навчального курсу. Основи іудейської культури. Основи ісламської культури. Програма курсу ОРКСЕ. Проблеми викладання модуля «Світові релігійні культури». Вибір модулів в школі. На допомогу вчителю. Навчально-методичний комплекс до курсу. Модуль: «Основи світових релігійних культур».

«Модулі курсу ОРКСЕ» - Основи ісламської культури. Основи православної культури. Основи світових релігійних культур. Як буде організовано викладання нового курсу. Навчальний курс включає в себе модулі. Мета навчального курсу. Зміст всіх модулів. Росія - наша Батьківщина. Основи буддійської культури. Завдання навчального курсу. Основи іудейської культури.

Наумова Анастасія Сергіївна

вчитель початкових класів
ГБОУ школа№ 416 Петродворцового району Санкт-Петербурга

Основи світових релігійних культур.
Родина.

[Завантажити]

Методична розробка уроку в початковій школі

предмет: основи релігійних культур і світської етики

Предметний модуль: «Основи світових релігійних культур»

Тема: "Родина"

Тип уроку: урок відкриття нових знань

Мета уроку: сформувати уявлення про сім'ю як про базової цінності суспільства в традиційних релігіях Росії.

завдання:

освітні:

Ознайомити із значенням слова «сім'я», його походженням;

Сформувати уявлення про ставлення до сім'ї в традиційних релігіях;

Розвиваючі:

Розвивати мова, логічне мислення, увагу, пам'ять;

Розвивати навички роботи з інформацією і фотоматеріалами;

виховні:

Виховувати любов і повагу до своєї сім'ї;

Виховувати в дитині відчуття відповідальності за сім'ю.

Плановані результати:

Предметні:

Знати значення слова «сім'я»;

Пояснювати зміст прислів'їв про сім'ю.

особистісні:

Шанобливо ставитися до членів сім'ї;

Розуміти свою причетність до сімейного колективу;

Відчувати відповідальність за кожного члена сім'ї.

метапредметние:

Розвивати уміння працювати з графічною і текстовою інформацією (збір, систематизація, зберігання, використання);

Формувати вміння слухати і чути співрозмовника, вести діалог, висловлювати свою точку зору і аргументувати її,

Формувати вміння взаємодії в групах.

Устаткування і матеріали до уроку:

«Основи духовно-моральної культури народів Росії. Основи світових релігійних культур »- підручник для 4-5 класів, Бєглов А.Л., Саплина Є.В. та ін.

Додатковий матеріал: довідники, словники, прислів'я, приказки та вислови про сім'ю;

Ілюстративний матеріал: листи з зображенням сонечка і незакінченими пропозиціями;

Наочний матеріал: дерево і стрічки.

Формуються на уроці УУД:

особистісні:

Формування здатності до самооцінки;

регулятивні:

Формування вміння самоперевірки і взаимопроверки.

комунікативні:

Формування вміння слухати і розуміти інших;

Формування вміння будувати мовне висловлювання відповідно до поставлених завдань, оформляти свою думку в усній і письмовій мові;

Формування вміння злагоджено працювати в групі і колективі.

Пізнавальні:

Аналіз об'єктів з метою виділення істотних ознак;

Вибір підстав і критеріїв для порівняння;

Самостійне виділення і формулювання навчальної мети;

Використання матеріалу для знаходження відповідей на питання;

Формулювання способу виконання завдання;

Уміння діяти за аналогією;

Встановлення причинно-наслідкових зв'язків.

Технічне оснащення: комп'ютерна презентація, мультимедійний проектор, екран, доступ до інтернет ресурсів.

Структура навчального заняття

етапи уроку

діяльність учителя

діяльність учнів

1. Організація класу (1 хвилина)

Психологічний настрій учнів на урок.

Перевіряють готовність до уроку, налаштовуються на заняття.

2. Осмислення навчального завдання

(5 хвилини)

Підводить до теми уроку через узагальнення відповідей на загадки

Роблять висновок про тему уроку через узагальнення відповідей на загадки і висновок про цілі уроку

3. Вивчення нового матеріалу

(31 хвилина)

Обговорює з учнями значення слова «сім'я».

Пропонує підібрати асоціативний ряд до цього слова.

Звертає дітей до ребусів.

Пропонує поміркувати про взаємини в родині на основі легенд і притч, прислів'їв і приказок.

Діти висловлюють припущення про значення слова «сім'я», читають визначення в словнику. Вибудовують асоціативний ряд до цього слова.

Читають легенди і притчі, роблять висновки про їхній зміст.

Физминутку

(1 хвилина)

Налаштовує учнів на невеликий відпочинок.

Учень проводить фізкультхвилинки

Учитель звертає увагу учнів на ставлення традиційних релігій Росії до сім'ї.

Пропонує обговорити відносини дітей і батьків в православній родині, порівняти з відносинами в сім'ях в інших релігіях.

Організовує роботу в групах -пошук відповідей на питання за матеріалами підручника.

Організовує навчальну дискусію по знаходженню відмінних ознак священних споруд.

Пропонує на листочках дописати пропозиції і обговорити отримані відповіді.

Учні обговорюють ставлення традиційних релігій Росії до сім'ї.

Обговорюють відносини в сім'ях в традиційних релігіях.

Працюють в групах. Роблять висновок про значущість сім'ї у всіх релігіях.

Визначають, яке священне спорудження вони бачать на ілюстраціях.

Дописують пропозиції, обговорюють отримані пропозиції.

5. Рефлексія. Аналіз і самоаналіз уроку.

Рефлексія уроку, самооцінка діяльності учнів на уроці.

Узагальнюють відомості, отримані на уроці, самооцінка.

6. Організований кінець (1 хвилина)

Роз'яснює домашнє завдання.

Дякує за урок.

Записують домашнє завдання.

Дякують вчителя.

2.3 Форми і методи діагностики предметних, метапредметних результатів учнів на уроці.

Методи і прийоми:

Словесні методи - бесіда, навчальна дискусія, розповідь-розповідь, розповідь-висновок, пояснення;

Наочні методи - метод ілюстрацій, демонстрацій, асоціацій;

Метод самостійної роботи по засвоєнню нового матеріалу - аналіз графічної і текстової інформації, конспектування;

Метод закріплення вивченого матеріалу - узагальнююча бесіда.

Форми організації роботи на уроці:

Колективна робота,

Самостійна робота,

Робота в групах і парах.

Засоби навчання:

Матеріальні - навчальна література, навчальне обладнання, технічні засоби навчання;

Ідеальні - кошти наочності, навчальні комп'ютерні програми з темі уроку.

Матеріальні та ідеальні засоби навчання використовуються в сукупності, взаємно доповнюючи один одного. Тому межа між ними часто буває умовною: матеріальний об'єкт може бути описаний словами, а думка або образ можуть бути переведені в матеріальну форму. При цьому матеріальні засоби навчання збуджують інтерес, привертають увагу і незамінні при відпрацюванні практичних дій, ідеальні - допомагають зрозуміти сутність процесів і явищ, запам'ятати, описати і пояснити їх, збагнути логіку міркувань, виробити культуру мови, розвинути інтелект.

Засоби навчання і методи навчання знаходяться в тісному взаємозв'язку між собою. Дане заняття відповідає вимогам ФГОС.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Придумано кимось просто і мудро.

При зустрічі вітатися: «Доброго ранку»

- Доброго ранку і сонцю і птахам.

- Доброго ранку усміхненим особи,

І кожен стає добрим, довірливим,

Нехай доброго ранку триває до вечора!

2. Осмислення навчального завдання

З хорошим настроєм ми починаємо наш урок. Говорити будемо про важливу і близькою для кожної людини темі. А про що саме, ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадки:

1. Хто стирає, варить, шиє,

На роботі втомлюється,

Прокидається так рано? -

Лише турботлива ... (мама)

2. Хто навчить цвях забити,

Дасть машину покермувати

І підкаже, як бути сміливим,

Сильним, спритним і вмілим?

Всі ви знаєте, хлопці, -

Це наш улюблений ... (тато)

3. Хто любить і мене, і братика,

Але більше любить вбиратися? -

Дуже модна дівчина -

Моя старша ... (сестричка)

Молодці, хлопці з загадками ми впоралися. А що спільного між відгадки? Назвіть одним словом.

Сьогодні ми поговоримо про сім'ю. (На інтерактивній дошці з'являється слайд «сім'я»).

На які питання ви хотіли б знайти відповіді на сьогоднішньому уроці? (Слайд 2)

3. Відкриття нового знання

Хлопці, а що ж таке сім'я? Поки ми з вами обговорюємо відповідь на це питання, один учень подивиться значення слова «сім'я» в тлумачному словнику, а інший буде шукати значення цього ж слова в інтернет-словнику.

Як ви думаєте, хто ще є членами сім'ї? А як ще по-іншому можна назвати всіх членів сім'ї?

На партах у вас лежать листи з зображенням сонечка. Напишіть в центрі сонечка «сім'я», а на його промінцях слова, з якими воно асоціюється.

Сім'я - слівце дивне,

Хоча не іноземне.

- Як слово вийшло,

Не ясно нам зовсім.

Ну, «Я» - ми розуміємо,

А чому їх сім?

Не треба думати і гадати,

Два дідусі,

Дві бабусі,

Плюс тато, мама, я.

Склали? Виходить сім чоловік,

Родина"!

Зараз ви будете працювати в групах. У кожної групи своє завдання - легенда, притча, прислів'я, приказки та вислови про сім'ю. Після того, як ви познайомитеся з вмістом вашого тексту, ми обговоримо його.

Отже, хлопці 1 групи читали «Легенду про мудреця». (Додаток 1)

Розкажіть про що це легенда? Яку пораду мудрець дав членам сім'ї, які до нього звернулися? Як ви його розумієте?

Хлопці 2 групи читали притчу «Дружні брати». (Додаток 2). Розкажіть про що ця казка? Чому в неї така назва? У чому її сенс?

Прочитайте назви цих якостей: (на дошці) РОЗУМІННЯ, ЛЮБОВ, ДОВІРА, ДОБРОТА, ТУРБОТА, ДОПОМОГА, ДРУЖБА (слайд 4).

Якщо кожен член родини буде слідувати цим правилам, то в родині буду панувати мир і злагода. А значить, всі будуть щасливі.

Хлопці 3 групи читали біблійну притчу про Ноя і його синів. (Додаток 3). Про що ця притча? Чому вона вчить? Як ви думаєте, в якому випадку батьки можуть говорити про своїх дітей «наша опора і захист»?

4. Физминутку. Давайте трохи відпочинемо.

А тепер ми поговоримо про ставлення традиційних релігій Росії до сім'ї.

Сім'я - мама, тато, брати і сестри - відіграє велику роль в нашому житті. Саме в родині багато людей дізнаються про традиції свого народу, своєї країни, про основи віри. Сім'я в православ'ї часто іменується церквою. Які значення цього слова ми знаємо? Так сім'я в православ'ї називається малою церквою. Сім'я в православ'ї - це школа любові. Вчитися любити тут можуть усі - і тато, і мама, і діти, адже християни вважають, що важко, неможливо полюбити Бога, якщо не вмієш любити того, кого бачиш кожен день, - людини і тим більше члена своєї сім'ї. Любові до ближніх і своїм рідним вчили всі святі, навіть якщо вони часом і лають тебе. Зараз хлопці розкажуть нам про преподобного Сергія Радонезького, який все життя проповідував любити ближніх і шанувати своїх близьких. (Розповідають заздалегідь підготовлені учні) (Додаток 4) (слайд 5,6).

Як ви думаєте, чи варто ображатися на батьків, коли вони вас лають? Чому?

1 група - Як повинні жити люди в християнському шлюбі?

2 група - Яке значення має шлюб в юдаїзмі?

3 група - Яке значення має шлюб в ісламі?

4 група - В чому полягає значення шлюбу в буддизмі?

Як ви думаєте, чому у всіх релігіях сім'я вважається однією з найважливіших цінностей? На сторінках підручника ми побачили фотографії священних споруд християн, иудаистов, мусульман і буддистів. Як визначити, яке споруда в якій релігії є священним?

Що ж таке сім'я? Переверніть листок з сонечком і закінчите пропозиції:

1. Мама і тато для мене самі ...

2. Я люблю бабусю і дідуся за те ...

3. Я люблю разом з братом (сестрою) разом ...

4. Свою сім'ю я вважаю ...

5. Рідним я хочу побажати ...

5. Рефлексія. Аналіз і самоаналіз уроку.

Отже, хлопці, наш урок добігає кінця. Розкажіть, що нового ви дізналися на уроці, що запам'яталося? (На дошці з'являється дерево).

Я пропоную вам прикрасити наше дерево стрічками. Якщо вам на уроці було все зрозуміло, працювали з інтересом, то прикрасьте дерево зеленої стрічкою, а якщо не все вдалося, були труднощі в розумінні матеріалу, то повісьте червону стрічку (слайд 8).

Хлопці, я сподіваюся, що ви виправдаєте надії своїх батьків, станете хорошими і добрими людьми (Слайд 9).

Сім'я - це щастя, любов і удача,

Сім'я - це влітку поїздки на дачу.

Сім'я - це свято, сімейні дати,

Подарунки, покупки, приємні витрати.

Народження дітей, перший крок, перший лепет,

Мрії про хороше, хвилювання і трепет.

Сім'я - це праця, один про одного турбота,

Сім'я - це багато домашньої роботи.

Сім'я - це важливо! Сім'я - це складно!

Але щасливо жити одному неможливо!

Завжди будьте разом, любов бережіть,

Хочу, щоб про вас говорили друзі:

Яка гарна Ваша сім'я!

6. Організований кінець.

Дякую за урок.

додатки до методичної розробки

Пропонована інформація для учнів

Додаток 1

Легенда про мудреця

Давним-давно жила сім'я, в якій було 100 осіб, але не було між ними згоди. Втомилися вони від сварок і чвар. І ось вирішили члени сім'ї звернутися до мудреця, щоб він навчив їх жити дружно. Мудрець уважно вислухав прохачів і сказав: «Ніхто не навчить вас жити щасливо, ви повинні самі зрозуміти, що вам потрібно для щастя. Напишіть, який ви хочете бачити свою сім'ю ». Зібралася ця величезна родина на сімейну раду і вирішили вони, щоб сім'я була дружною, треба ставитися один до одного, дотримуючись цих якостей ...

Додаток 2

Притча «Дружні брати»

В одному селі жили два дружних брата. Хоча їхні будинки перебували по різні боки села, вони жили в повній згоді, допомагаючи один одному.

Одного разу восени брати зібрали урожай і поділили все порівну. В ту ніч старший брат подумав: «Ми поділили урожай навпіл, але це неправильно, брат тільки почав обзаводитися господарством, йому потрібно більше, ніж мені. Стало зрозуміло старший брат і вночі відніс молодшому мішок свого зерна. А в цей час молодший брат теж лежить і думає: «Ні, ми неправильно поділили урожай. У брата велика сім'я, і \u200b\u200bвін старший за мене, йому потрібно більше, ніж мені ». Під ранок молодший також крадькома відніс мішок зерна старшому. Вранці брати заглянули в свої комори і здивувалися: «Як це так сталося? Пам'ятаю, вчора мішок зерна відніс братові, а зерна не поменшало ». Вони по кілька разів перераховували мішки і дивувалися: «Ну і чудеса ...»

А, це ти, куди так пізно?

У віці 10 років юного Варфоломія (такого ім'я, яке батьки дали Сергія Радонезького при народженні) віддали навчатися грамоті в церковній школі разом з братами: старшим Стефаном і молодшим Петром. На відміну від своїх успішних у навчанні братів Варфоломій помітно відставав у навчанні. Учитель лаяв його, батьки засмучувалися і совість його, сам же хлопчик зі сльозами молився, але навчання кликати більше не просувалася. І тоді сталася подія, про яку повідомляють все життєпису Сергія.

Коли хлопчикові було 13 років, за завданням батька він відправився в поле шукати коней. Під час пошуків він вийшов на галявину і побачив під дубом старця-схимника, «святого і дивовижного, саном пресвітера, благовидого і подібного Ангелу, який стояв на полі під дубом і старанно, зі сльозами, молився». Побачивши його, Варфоломій спочатку смиренно вклонився, потім підійшов і став поблизу, чекаючи, коли той закінчить молитву. Старець, побачивши хлопчика, звернувся до нього: «Що ти шукаєш і чого хочеш, чадо?». Низько вклонившись, з глибоким душевним хвилюванням, повідав йому своє горе і просив старця молитися, щоб Бог допоміг йому здолати грамоту. Помолившись, старець вийняв з-за пазухи ковчежец і взяв з нього частку просфори, благословив і звелів з'їсти, сказавши: «то тобі дається в знамення благодаті Божої і розуміння Святого Письма, про грамоті, чадо, не журися: знай, що відтепер Господь дарує тобі добре знання грамоти, більше, ніж у твоїх братів і однолітків ». Після цього старець хотів піти, але Варфоломій благав його відвідати будинок його батьків. За трапезою батьки Варфоломія розповіли старця знамена, що супроводжували народження сина їх, і той сказав: «знаменням істинності моїх слів буде для вас те, що після мого відходу отрок буде добре знати грамоту і розуміти священні книги. І ось друге знамення вам і передбачення - юнак буде великий перед Богом і людьми за свою добродійне життя ». Сказавши це, старець зібрався йти і наостанок промовив:

При сонечку тепло, при матері добро.

Щасливий той, хто щасливий у себе вдома. Л.Н. Толстой

Сімейне життя, може бути, і ніколи не буває суцільним святом. Умій ділити не тільки радості, а й горе, біду, нещастя. В.А. Сухомлинський

У сімейному житті головне - терпіння ... А.П. Чехов

Серце матері - це безодня, в глибині якої завжди знайдеться прощення. О. Бальзак

додаток 6

tattooe.ru - Журнал сучасної молоді